Strona główna/Aktualności/II etap konkursu Fundacji PGNiG „BYĆ JAK IGNACY” (..)

II etap konkursu Fundacji PGNiG „BYĆ JAK IGNACY” (wyniki konkursu)

30 Stycznia 2021

Jak oszczędzamy wodę w SP2?

II etap konkursu Fundacji PGNiG „BYĆ JAK IGNACY”.
To już drugi etap konkursu Fundacji PGNiG "BYĆ JAK IGNACY" w którym Koło Naukowe INŻYNIEROWIE PRZYSZŁOŚCI z SP2 rywalizuje z innymi 200 szkołami w całej Polsce.

Tym razem zadaniem Koła było zaplanowanie i realizacja projektu związanego z oszczędzaniem wody w lokalnym otoczeniu. Jego twórcy musieli pokazać, jakie działania podejmują w celu zmniejszenia zużycia wody w domu i szkole. Inżynierowie Przyszłości przeanalizowali problem nadmiernego zużycia wody w swoich domach i podjęli wraz z domownikami zobowiązania dotyczące oszczędzania wody. Zbadali też problem nieumiejętnego korzystania z zasobów wody wśród rówieśników przygotowując ankietę w której wzięło udział 90 uczniów starszych klas. Z przeprowadzonej ankiety wynika np. że aż 50 % ankietowanych myje brudne naczynia pod bieżącą wodą, 30% regularnie kąpie się w wannie zamiast korzystać z kilkakrotnie bardziej ekonomicznego prysznica i prawie nikt (7%) nie wykorzystuje wody ponownie (np. do podlewania kwiatów po uprzednim myciu warzyw). Kolejnym krokiem działań projektowych było przygotowanie licznych materiałów promujących oszczędzanie wody ( prezentacji ppt, quizu Kahoot oraz plakatu i filmu w którym wystąpili sami uczestnicy projektu) a następnie ich rozpowszechnianie w lokalnym środowisku. Jednym z elementów tej ekologicznej kampanii był konkurs na plakat promujący sposoby oszczędzania wody.

Działania upowszechniające racjonalne korzystanie z zasobów wodnych nie były łatwe do przeprowadzenia w warunkach zdalnego nauczania ale mimo to nie brakowało chętnych by włączyć się w te ekologiczne działania i choć na chwilę oderwać od monotonnej nauki przed komputerem.

Komisja konkursowa złożona z trzech nauczycieli: Pani Marzeny Gałki -Frejowskiej, Pani Edyty Olejnik i Pani Małgorzaty Pawlik-Podgórskiej oraz Koła Naukowego Inżynierowie Przyszłości wybrała z 19 nadesłanych plakatów najciekawsze pod względem plastycznym i zdaniem Komisji najlepiej promujące oszczędzanie wody. Autorami tych plakatów są:
Emilka Chabińska kl.6b - I miejsce
Igor Siwek kl.4b - I miejsce
Ada Badelska kl.7d - II miejsce
Amelia Klimczak kl.8a -III miejsce.
Komisja postanowiła ponadto wyróżnić następujących autorów plakatów:
Kinga Dawczyńska kl. 6d
Pola Wójcikowska kl. 6d
Nadia Dawczyńska kl. 3d
Emilka Orpych kl. 4b
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i gratulujemy zwycięzcom.

 

do góry