Strona główna/Aktualności/MUZEALNE MIKOŁAJKI

MUZEALNE MIKOŁAJKI

7 Grudnia 2022

W dniu 6 grudnia 2022 roku klasa 8 d obchodziła mikołajki w sposób wyjątkowy. Na ten dzień zaplanowano wizytę w Muzeum Saturn, a także spotkanie przy słodkim poczęstunku. 

Uczniowie wraz z opiekunami brali udział w lekcji muzealnej, którą prowadziła Pani Anna Binek-Zajda, pracownik Muzeum Saturn, autorka i współautorka wielu publikacji książkowych o tematyce regionalnej.

Prowadząca nawiązała do tradycji szóstego grudnia i opowiedziała o czczonym przez kościół katolicki i prawosławny świętym Mikołaju, biskupie z Miry, któremu przypisywane są dobre uczynki m. innymi rozdanie całego majątku biednym. Wspominając tę postać wskazała na dzisiejszą  tradycję obdarowywania dzieci prezentami. Słodkości zagościły wśród uczniów za sprawą Pani Ani, która spotkała Mikołaja, a ten przygotował dla dzieci czekoladki.

 W kolejnej części zajęć ósmoklasiści pozyskali wiedzę o naszym mieście, jego historii przedstawionej na starych fotografiach. Oglądając zdjęcia dokonywali porównań z dzisiejszym wyglądem Czeladzi. Prezentacji towarzyszyły wspomnienia, legendy, anegdoty.

Pani Anna Binek-Zajda poświęciła część wykładu na priorytetową działalność placówki w zakresie wydawniczym, wskazując na publikacje m. in. książkowe opracowane pod skrzydłami Muzeum, których treść skierowana jest w stronę historii miasta Czeladź.

Ósmoklasiści zgłębili wiedzę o tym, w jaki sposób prowadzone są prace nad przygotowaniem publikacji książkowej: gromadzenie materiałów, ustalanie faktów, tematyki przewodniej, tytułu, szaty graficznej.

 Wspaniała lekcja, ciekawa, bardzo interesująco poprowadzona, wzbogaciła naszą wiedzę z zakresu działalności Muzeum i wpisała się w treści realizowane w ramach projektu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Po wizycie w Muzeum, uczniowie udali się integracyjne spotkanie przy słodkim ciasteczku.

Miła atmosfera sprzyjała celebrowaniu mikołajkowego święta.

Mikołajki 8d Mikołajki 8d Mikołajki 8d Mikołajki 8d Mikołajki 8d Mikołajki 8d Mikołajki 8d Mikołajki 8d

do góry