Strona główna/Aktualności/OGÓLNOPOLSKI KONKURS RETORYCZNY

OGÓLNOPOLSKI KONKURS RETORYCZNY

2 Stycznia 2023

Jako nauczyciele staramy się, by uczniowie naszej szkoły nieustająco poszerzali swoją wiedzę i umiejętności. Ważne jest, by rozwijali swoje pasje i mierzyli się z nowymi wyzwaniami.

W tym roku szkolnym pierwszy raz (z inicjatywy pani Agnieszki Podsiedlik-Szałas i pani Beaty Machury) przystąpiliśmy do OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU RETORYCZNEGO, ogłoszonego przez Lubelskiego Kuratora Oświaty. Jest to 2. edycja konkursu.

Do konkursu zgłosili się tylko uczniowie klas 8. Wynika to z pewnością z tego, że uczniowie musieli już posiadać rozległą wiedzę z zakresu retoryki. Musieli opanować szereg pojęć retorycznych, umieć wskazać je w tekście, określić ich funkcję. Udzielane odpowiedzi miały być jasne, precyzyjne, uporządkowane, odznaczające się wysoką kulturą językową. Punkty przyznawane były wtedy, jeśli uczeń zawarł odpowiedź w postaci zdania złożonego współrzędnie lub podrzędnego. Zadaniem uczestników konkursu było również napisanie dłuższej pracy.

Arkusz konkursowy był bardzo trudny. Naszym uczniom nie udało się przejść do kolejnego etapu. Najważniejsze jest, że mogli rozwinąć swoje umiejętności językowe i stylistyczne.

Konkurs retoryczny

do góry