Strona główna/Aktualności/PIĘKNE RYSUNKI O POWSTAŃCZYCH SKARBACH

PIĘKNE RYSUNKI O POWSTAŃCZYCH SKARBACH

13 Czerwca 2023

W naszej szkole po raz trzeci został zorganizowany konkurs plastyczny dla klas 1-8 pod hasłem „Legendy czeladzkie w obrazach”.

W tej edycji uczniowie mieli za zadanie zapoznać się z treścią legendy: „Skarby powstańcze”, a następnie wykonać pracę plastyczną obrazującą podanie o  ukrytej w Brynicy skrzyni, pełnej pieniędzy.

Był rok 1863, skrzynię tę, jak czytamy, przywiózł na wozie „jakiś starszy powstaniec”, który uciekał przed Moskalami. Poprosił czeladzianina Grzegorza, aby ją ukrył, aby nie wpadła w ręce kozaków. I tak, według zamysłu gospodarza, skrzynia została wrzucona do głębiny rzeki.

„Dziś po tylu latach prawił Grzegorz, gdy Brynica już kilka razy zmieniła koryto, a głębina już dawno zamulona została, myślę że nie zgrzeszyłem opowiadając o tej przygodzie, boć przecie nikt skarbu szukał nie będzie”.

A może opowiadający się myli i wyruszymy na poszukiwanie skarbu, a może skrzynia wypłynie i ktoś ją zauważy…

Nie wiadomo, co może się zdarzyć, gdyż prace plastyczne- konkursowe zachęcają do poszukiwań.

Pięknie wykonane zachwyciły nie tylko organizatorki konkursu: panią Beatę Machurę i panią Agnieszkę Pietruszkę, ale oglądających wystawione ilustracje.

Komisja konkursowa przyznała:

I miejsce- Malwinie Czajkowskiej z klasy 4 c i Hanie Domagalik z 1 a ,

II miejsce- Igorowi Siwkowi z 6 b, III miejsce - Olenie Parkheta z klasy 7a.

powstańcze skarby

skarby