Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Marii Konopnickiej w Czeladzi
Data wytworzenia: | 2023-01-02 22:57:52 |
---|---|
Redaktor: | Olejnik Edyta |
Opis: | Modyfikacja treści strony |
OGÓLNOPOLSKI KONKURS RETORYCZNY
Jako nauczyciele staramy się, by uczniowie naszej szkoły nieustająco poszerzali swoją wiedzę i umiejętności. Ważne jest, by rozwijali swoje pasje i mierzyli się z nowymi wyzwaniami.
W tym roku szkolnym pierwszy raz (z inicjatywy pani Agnieszki Podsiedlik-Szałas i pani Beaty Machury) przystąpiliśmy do OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU RETORYCZNEGO, ogłoszonego przez Lubelskiego Kuratora Oświaty. Jest to 2. edycja konkursu.
Do konkursu zgłosili się tylko uczniowie klas 8. Wynika to z pewnością z tego, że uczniowie musieli już posiadać rozległą wiedzę z zakresu retoryki. Musieli opanować szereg pojęć retorycznych, umieć wskazać je w tekście, określić ich funkcję. Udzielane odpowiedzi miały być jasne, precyzyjne, uporządkowane, odznaczające się wysoką kulturą językową. Punkty przyznawane były wtedy, jeśli uczeń zawarł odpowiedź w postaci zdania złożonego współrzędnie lub podrzędnego. Zadaniem uczestników konkursu było również napisanie dłuższej pracy.
Arkusz konkursowy był bardzo trudny. Naszym uczniom nie udało się przejść do kolejnego etapu. Najważniejsze jest, że mogli rozwinąć swoje umiejętności językowe i stylistyczne.
Uczniowie klas ósmych włączyli się w realizację zadań z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa poprzez przygotowanie, pod kierunkiem wychowawców, prac na temat promocji czytelnictwa.
Na godzinach wychowawczych koncentrowali się na wymyślaniu haseł (jedno z nich jest tytułem projektu), wierszyków, rymowanek promujących czytelnictwo, książkę, bibliotekę, które stały się elementami wykonanych przez nich plakatów.
Stosując różnorodne środki wyrazu plastycznego, przygotowali afisze, których ekspozycję można zobaczyć na holu szkoły.
Oprócz głównego celu - zachęcania do czytania i przekonania, ile wartości płynie z obcowania z książką - uczniowie doskonalili umiejętności pracy w grupie, co korzystnie wpłynęło na pogłębienie integracji zespołu.
Uczniowie klas drugich pod kierunkiem wychowawców brali udział w projekcie czytelniczym promującym książkę, bibliotekę, literaturę, popularyzującym czytanie jako formę spędzania wolnego czasu. Projekt skierowany był także na rozwijanie zdolności manualnych, plastycznych dzieci, ich wyobraźni twórczej.
Drugoklasiści po przeczytaniu wybranej przez siebie książki ze zbiorów szkolnej biblioteki lub własnych, wykonali z dużą pomysłowością, estetyką i oryginalnością, zaprojektowane przez siebie zakładki, nawiązujące do treści przeczytanych bajek, baśni, wierszyków, opowiadań. Każda zakładka informowała o tytule książki i jej twórcy.
Autorzy prac zastosowali różne techniki i środki artystyczne: pisaki, ołówek, farby, kredki, filc. wełnę, brokat, naklejki, modelinę…
Przepiękne zakładki zostały wyeksponowane na przewiązce szkoły. Zapraszamy do ich podziwiania.
Gratulujemy!
Wiktoria Pycela, uczennica klasy 8d, została laureatką IX Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego „Biblioteka w oczach czytelnika”, zorganizowanego przez Okręgową Sekcję Bibliotekarską ZNP w Katowicach. W kategorii: szkoły podstawowe, klasy 7-8, zdobyła I miejsce.
Jej fotografia „Dwa czytelnicze światy” otrzymała uznanie Jury. Komisja konkursowa bardzo wysoko oceniła wartość artystyczną zdjęcia, a także podkreśliła zgodność wymowy fotografii z regulaminowym tematem.
Uczennica przedstawiając szkolną bibliotekę zastosowała kontrast barw i połączyła je ze sobą, tworząc szczególną atmosferę, tajemniczości, jak i aurę teraźniejszości.
Okulary z kolorowym jednym szkłem, przez które zobaczyć można część czytelni i z drugim czarno - białym, obrazującym przestrzeń wypożyczalni, Wiktoria zamieściła w centralnej części zdjęcia.
To te „magiczne okulary” wskazują na księgozbiór biblioteczny z perspektywy dwóch czytelników mających różne preferencje i zainteresowania czytelnicze.
Są przesłaniem, o którym chciała opowiedzieć zdjęciem: książki, które czytamy kierują nas w stronę świata niezwykłego, nieznanego i wpisują się zarazem w naszą codzienność.
Wykazując się inwencją twórczą, pracowitością, chęcią uczestnictwa w konkursie i promocji naszej szkoły, czytelnictwa, w sposób oryginalny przedstawiła na wyróżnionej fotografii naszą szkolną bibliotekę.
Gratulujemy!
Tegoroczny VI Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej wprowadził nas w obchody Narodowego Święta Niepodległości i był okazją do wychwalania poprzez poetyckie słowo historii, osiągnięć, miłości do kraju, piękna języka ojczystego, narodowej kultury, tradycji, a także do kultywowania i promowania wzorców osobowych i zachowania.
Konkurs odbył się dziewiątego listopada w bibliotece szkolnej. Wystąpiło w nim 26 uczniów, którzy zaprezentowali piękne patriotyczne utwory wierszowane, wykazując się recytatorskim talentem.
Jury pod przewodnictwem Pani Dyrektor Marty Świderek oceniało recytujących w kategorii klas IV -VIII i postanowiło wyróżnić następujących uczniów:
I miejsce - Zuzanna Dziura- V c,
II miejsce - Zuzanna Pikuła- V c,
III miejsce - Iga Obcarska,- VIII b,
wyróżnienie - Julia Paryż, Oliwia Siegmund, Julia Dudzińska, Kornelia Kumorek.
W kategorii klas I -III przyznano następujące miejsca:
I miejsce - Hanna Pokraczyńska- III a,
II miejsce - Oliwia Bąk- II c, Wojciech Gienis - II b
III miejsce - Maja Delikowska- III a, Hana Domagalik - I a,
Laureatów uhonorowano dyplomami i nagrodami, pozostałych uczestników konkursu dyplomami.
Gratulujemy wszystkim wykonawcom wspaniałych występów.
Uczniowie klas: I a, I b i I c uczestniczyli w projekcie zainicjowanym przez bibliotekę szkolną, którego celem było rozwijanie zainteresowań czytelniczych, książką, biblioteką, zachęcenie do korzystania z wypożyczalni i czytelni, rozwijanie zdolności plastycznych oraz popularyzacja czytania jako formy spędzania wolnego czasu. Pierwszoklasiści brali udział w lekcji bibliotecznej. W końcowej części zajęć wypożyczyli wskazaną przez siebie książkę. Po jej przeczytaniu przygotowali ilustrację - wspomnienie z lektury. Powstały piękne rysunki wykonane różnymi technikami plastycznymi. Każdego autora pracy nagrodzono dyplomem i książką. Wystawę książkowych obrazów można oglądać na holu szkoły.
Gratulujemy pierwszoklasistom pierwszej czytelniczej przygody i zapraszamy ich do częstego korzystania ze zbiorów szkolnej biblioteki.
W II Szkolnym Konkursie Pięknego Pisania „O Dyrektorskie Pióro” przypomniano słowa „Roty” autorstwa Marii Konopnickiej - Patronki Roku 2022. Maria Konopnicka wpisuje się również w tegoroczne obchody 120- lecia powstania Szkoły Podstawowej nr 2, gdyż placówka nosi jej imię. Chętni uczniowie z klas 6 - 8 podjęli się realizacji konkursowego zadania: przepisania słów „Roty”. W sposób doskonały, pięknym charakterem pisma, estetycznie, celująco pod względem poprawności gramatycznej i ortograficznej uczynili to Laureaci, wyłonieni przez Komisję konkursową:
I miejsce- Maja Grzebinoga, klasa 8 c
II miejsce - Emilia Chabińska - klasa 8b, Alex Woźniak - klasa 8 c
III miejsce - Igor Siwek, klasa 6 b
Zwyciężczyni konkursu, z rąk Dyrektora Szkoły - Pani Marty Świderek, otrzymała główną nagrodę, zestaw: pióro i długopis oraz publikację książkową, pozostali laureaci nagrodzeni zostali wydawnictwami albumowymi. Wszystkim uczestnikom Pani Dyrektor wręczyła dyplomy.
Prace uczniów można oglądać na przewiązce szkolnej.
Gratulujemy!
Dnia 28.10.2022 roku w Bibliotece szkolnej SP 2 odbył się XIII szkolny konkurs „Pięknie czytam”, który postanowiono włączyć w projekt czytelniczy: „Twórczość Marii Konopnickiej patronki Szkoły Podstawowej nr 2 w Czeladzi w rocznicę 120 - lecia powstania placówki”.
Zorganizowane wydarzenie czytelnicze miało na celu uhonorować literaturę M. Konopnickiej, podkreślić fakt ustanowienia roku 2022 Rokiem Marii Konopnickiej, przypomnieć patronkę naszej szkoły, którą jest pisarka, promować czytelnictwo, zdolności czytelnicze uczniów, zainteresować książką ze zbiorów szkolnej biblioteki.
Werdyktem Jury pod przewodnictwem Pani Wicedyrektor Agnieszki Szkutnik, w rywalizacji o miano najpiękniej czytającej/czytającego, zwycięzcami zostali:
I miejsce - Nadia Madetko, klasa 4 b
II miejsce - Bartosz Mucha, klasa 4 c
III miejsce - Aleksandra Buczyńska - klasa 4a, Malwina Czajkowska - klasa 4 c.
Laureatów nagrodzono dyplomami i książkami, pozostałych: Milenę Tutak z 4 c, Marcela Kopcia z 4 b, Jakuba Kołodzieja z 4 b, Malwinę Majewską, wyróżnieniami.
Uczestnicy konkursu wykazali się pracowitością, obowiązkowością i starannością w przygotowaniu wystąpień, zdolnościami aktorskimi w interpretacji czytanego tekstu.
Dopełnieniem spotkania była konferansjerka, z dużą elegancją prowadziły konkurs Daria Pycela i Wiktoria Pycela - uczennice klasy 8 d.
Gratulujemy!
W tym roku szkolnym nauczyciel bibliotekarz Beata Machura zaproponowała uczniom zabawę słowem -zredagowanie wyjątkowego wiersza, napisanie utworu poetyckiego poświęconego życiu i twórczości Haliny Poświatowskiej lub utworu inspirowanego Jej twórczością.
Tematyka wiersza została ujęta regulaminie XIV Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego "Pamięci Haliny Poświatowskiej".
Prace konkursowe przygotowali uczniowie: Igor Siwek z klasy 6 b i Alex Woźniak z 8 c.
Wiersz Igora Siwka pt. „Tam skąd przychodzi cisza” otrzymał uznanie Jury- wyróżnienie w konkursie.
W jego twórczości doceniono oryginalność ujęcia tematu, wyraz artystyczny, poprawność językową, nowatorstwo poetyckie.
Wybór tekstu poetyckiego Igora został wskazany przez Komisję konkursową spośród nadesłanych na konkurs 36 utworów z 19 szkół.
Gratulujemy!
- wyniki konkursu zorganizowanego dla uczniów klas I -III przez Bibliotekę szkolną SP2. Uczestnicy przedsięwzięcia czytelniczo - plastycznego wykonali bardzo piękne i ciekawe ilustracje, w których postacią pierwszoplanową jest bohater wybranego wiersza Marii Konopnickiej.
Laureatami konkursu zostali:
I miejsce - Lena Dej II c, Oliwia Bąk II c;
II miejsce - Igor Woźniak II b, Julia Chabińska I a;
III miejsce - Maja Gładysz I c, Kamil Jachimczyk I a.
Wyróżnienia otrzymali: Victoria Otręba II c, Laura Sojska I c, Nel Ciszek I a, Lena Kubinek I a, Julia Józwik I a, Szymon Dziwak I a, Michał Tarka I a, Karol Nawrot I a, Hana Domagalik I a, Julia Fałek I a, Maja Matyja I c, Natalia Moskwiak I a, Nadia Radosiewicz II a. Uroczystość wręczenia nagród i dyplomów miała miejsce w dniu 25.10.2022 roku w szkolnej bibliotece z udziałem Pani Dyrektor. Mieniące się pięknymi barwami rysunki wystawiono na holu szkoły. Można je oglądać i podziwiać talent plastyczny autorów konkursowych prac. Gratulujemy uczniom czytelniczo - plastycznej przygody.
Biblioteka szkolna Szkoły Podstawowej nr 2 uzyskała po raz kolejny wsparcie finansowe z „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” - Priorytet 3, w kwocie 4500.00 PLN, w tym 900.00 PLN wkład własny, na zakup książek, wyposażenia do biblioteki, realizację działań promujących czytelnictwo. Program skierowany jest przede wszystkim na wzmocnienie zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów.
W październiku zakupiliśmy 109 woluminów, 3 audiobooki, 23 piękne wydawnictwa albumowe - nagrody dla uczestników konkursów i wydarzeń czytelniczych.
Dokonaliśmy także zakupu mobilnej, dwustronnej tablicy korkowej, która posłuży do promocji naszej biblioteki i czytelnictwa: literatury, prac konkursowych uczniów, ich pasji.
Wybór tytułów został ustalony zgodnie z potrzebami biblioteki, sugestiami i propozycjami literatury podanej przez uczniów, rodziców i nauczycieli, recenzjami nowości wydawniczych dostępnymi na portalach edukacyjnych. Jesteśmy pewni, że tak atrakcyjny księgozbiór pozwoli uczniom miło spędzić czas, pomoże w nauce, dostarczy wielu wrażeń, rozbudzi zainteresowania, dyskusje na temat przeczytanej literatury, da możliwość uczestniczenia w interesujących zajęciach i projektach edukacyjnych, zapoczątkuje nowe, ciekawe spotkania, działania na rzecz promowania czytelnictwa.
Biblioteka szkolna po raz trzeci zorganizowała 29 września wspólne czytanie z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, ogłoszonego przez Polską Izbę Książki w 2001 roku. Nauczyciele czytali uczniom na lekcjach fragmenty wybranej przez siebie książki ze zbiorów własnych lub z księgozbioru biblioteki szkolnej. Uczniowie klas starszych także podjęli wyzwanie czytelnicze, prezentując swoim koleżankom i kolegom ulubioną literaturę. Akcja głośnego czytania była świetnym, szkolnym wydarzeniem promującym czytelnictwo.
Nasza szkoła przystąpiła do realizacji „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. Głównym celem podjętych działań jest podniesienie poziomu aktywności czytelniczej uczniów naszej szkoły oraz rozbudzanie zainteresowań czytelniczych.
List do Rodziców: „Dlaczego warto czytać”
- oryginalne rysunki Klaudii Bystrowskiej
W roku szkolnym 2022/23 w planach pracy biblioteki szkolnej ujęty został projekt: PASJE NASZYCH UCZNIÓW, zainicjowany w ubiegłym roku szkolnym. Jego głównym celem jest pokazanie i podkreślenie działań kierowanych na wszechstronny rozwój uczniów, promocja ich twórczości i osiągnięć na terenie szkoły i w środowisku lokalnym. W holu głównym szkoły możemy obejrzeć wystawę wyjątkowych prac plastycznych uczennicy klasy VIII c Klaudii Bystrowskiej.
Świat namalowany przez Klaudię na oryginalnym formacie papieru (13cm x 21cm, 14,5 cm x 21cm ), skierowany jest w stronę bajki, baśni, fantastyki. Mieszają się w nim postaci subtelne, miłe w swym zewnętrznym wyglądzie, jak i „inne”, wywołujące u odbiorcy trwogę. Kontrast tematyczny rysunków wzbudza zainteresowanie, zwłaszcza, że Klaudia maluje je z niezwykłą precyzją. Rysunki charakteryzuje nie tylko tematyka, ale również bogata kolorystyka. Klaudia szkicuje swoje rysunki, następnie koloruje. Posługuje się wyłącznie markerami. Inspiracją do tworzenia prac plastycznych stał się dla niej serwis społecznościowy z materiałami wizualnymi. Rysowanie sprawia uczennicy wiele przyjemności. Wszystkie prace malowała „do szuflady”. Odważyła się jednak na ich pokaz i promocję.
Gratulujemy Klaudii oryginalnego dorobku plastycznego, życzymy satysfakcji z kreślenia obrazów, sukcesów, zachęcamy do pracy nad sobą, służymy pomocą, wiedzą, współpracą.
Biblioteka szkolna przygotowała ofertę akcji czytelniczej dla Naszych Uczniów pod hasłem „Pochwal się, co czytasz!” z okazji MIĘDZYNARODOWEGO DNIA KSIĄŻKI DLA DZIECI.
Miłośniczki literatury Andrzeja Maleszki, uczennice klasy VI d: Natalia Szuwała, Daria Pycela i Wiktoria Pycela, brały udział w eliminacjach szkolnych IV Regionalnego Konkursu Czytelniczego „Wokół Magicznego Drzewa’.
Organizatorem konkursu na terenie naszej placówki była biblioteka szkolna.
Święto Kubusia Puchatka zostało ustanowione na pamiątkę urodzin jego twórcy - Alana Alexandra Milne’a.
Autor uwielbianego przez miliony, sympatycznego Kubusia Puchatka urodził się w Londynie, 18 stycznia 1882 roku.
Po raz czwarty zatrzymaliśmy się na słowach utworów wierszowanych literatury pięknej o tematyce patriotycznej organizując dnia 23 listopada 2020 roku Szkolny Konkurs Recytacji Poezji Patriotycznej.
5 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.
Biblioteka szkolna - organizator święta, przygotowała dla uczniów klas I -III zagadki, quizy, wystawę bajek i baśni z bogatego księgozbioru literatury dziecięcej i zaprosiła do ich wypożyczenia.
W tym dniu uczniowie klas pierwszych kolorowali bajkowych bohaterów. Drugoklasiści wykonywali prace plastyczne- rysowali swoją ulubioną postać z bajek lub baśni.
Zapraszamy Naszych Uczniów do udziału w konkursie fotograficznym:
Lubię książki!/ Czytam w domu!/
Z KSIĄŻKĄ MI DO TWARZY!
Szanowni Czytelnicy!
Biblioteka Szkolna SP2 zaprasza do świętowania z okazji Października - Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.
W 1999 roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego
ustanowiło Święto Bibliotek Szkolnych, które trwa przez cały październik.
Biblioteki szkolne w tym czasie organizują wiele wydarzeń i świętują z czytelnikami.
Nasza biblioteka przygotowała dla Was wiele atrakcji
29 września 2020 roku książka była wszechobecna w naszej szkole.
Biblioteka szkolna zaprosiła Grono Pedagogiczne do udziału w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania i przeczytania uczniom na swojej lekcji fragmentu wybranej przez siebie książki ze zbiorów własnych lub ze szkolnej biblioteki.
Starannie dobrane, przygotowane i przeczytane fragmenty bajek, baśni, opowiadań, przez tych nauczycieli, którzy włączyli się w akcję, zaciekawiły słuchaczy - uczniów poszczególnych klas.
Wśród czytanej na głos literatury pięknej wybrano także poezję dziecięcą.
Akcja była wspaniałą okazją, by zachęcić dzieci do czytania i zareklamować książki ze zbiorów szkolnej biblioteki.
Mamy nadzieję, że Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania stanie się tradycją w naszej szkole.