Strona główna/Aktualności/KALIGRAFIA - sztuka starannego i estetycznego pisania.

KALIGRAFIA - sztuka starannego i estetycznego pisania.

8 Maja 2024

W lutym 2024 roku nasza szkoła przystąpiła po raz drugi do VII Ogólnopolskiego Konkursu Kaligraficznego im. Janusza Korzeniowskiego "Piórem i Pazurem".  

W II etapie (wojewódzkim) wzięło udział 1742 uczestników. Naszą szkołę reprezentowali w nim: Aleksandra Buczyńska i Maja Świderek z klasy 5a, Malwina Czajkowska z 5c, Julia Janik, Emilia Grudzińska, Karolina Gwóźdź z klasy 6a, Kira Kachur z klasy 7c i Igor Siwek z 7b.

Zadanie konkursowe polegało na pięknym przepisaniu tekstu (w II etapie: „Przecie każda książka jest żywym stworzeniem... Każda ma duszę i każda ma serce.” Kornel Makuszyński, „Szatan z siódmej klasy”), ozdobieniu go iluminacjami, inicjałem lub bordiurą. Tekst należało napisać piórem maczanym, wiecznym, brushpenami lub pisakami kaligraficznymi na gładkiej kartce formatu A4 jednostronnie.

W etapie szkolnym i wojewódzkim uczniowie pod opieką koordynatora p. B. Machury i ze wsparciem merytorycznym p. A. Podsiedlik- Szałas, zgodnie z regulaminem, kaligrafowali swoje dzieła sztuki.

Pokazali szczególną umiejętność pisania: staranność i oryginalność elementów graficznych, płynność pisma i estetykę połączeń literowych, kompozycję pracy, poprawność ortograficzną i interpunkcyjną, oryginalność ujęcia tematu.

Ich prace kaligraficzne zasługują na pochwałę i uznanie.

konkurs kaligraficzny

do góry