Rok szkolny 2023/2024
Rok szkolny 2023/2024
HANNA POKRACZYŃSKA WYRÓŻNIONA w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim
Uczennica klasy 4a Hanna Pokraczyńska z zapałem i dużym zaangażowaniem przygotowywała się do VIII edycji Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji św. Jana Pawła II.
Hania wybrała do recytacji wiersz Jana Pawła II pod tytułem „Magnificat”. Wzorowo opanowała pamięciowo bardzo długi tekst i wyrecytowała utwór wprowadzając słuchaczy w zadumę, refleksję, zamyślenie - ubrała go w odpowiednią barwę i ton głosu, akcent, intonację.
Oryginalna interpretacja treści wiersza, którą zastosowała czwartoklasistka, została nagrodzona wyróżnieniem.
Gratulujemy!
JULIA BIJAK WYRÓŻNIONA
w konkursie czytelniczo-fotograficznym
o zasięgu wojewódzkim
Uczennica klasy 7b Julia Bijak wzięła udział w II edycji Wojewódzkiego Konkursu czytelniczo-fotograficznego pod hasłem "Ubierz się w książkę!".
Organizatorem przedsięwzięcia była Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Katowicach wspólnie z Towarzystwem Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich - Oddziałem w Katowicach.
Uczennica pod opieką p. B. Machury przygotowała fotografię promującą czytelnictwo w formie sleeveface. Praca Julii prezentowała okładkę książki autorstwa Julity Grodek pt. „MANIA dziewczyna inna niż wszystkie” (opowiadanie o Marii Skłodowskiej-Curie) wkomponowaną w osobę.
Jej kreatorska fotografia została doceniona i nagrodzona wyróżnieniem.
Gratulujemy!
III SZKOLNY KONKURS PIĘKNEGO PISANIA
„O DYREKTORSKIE PIÓRO”
10 czerwca 2024 roku podsumowano III Szkolny Konkurs Pięknego Pisania „O Dyrektorskie Pióro”, którego ideą była popularyzacja twórczości Czesława Miłosza - Patrona Roku 2024 i uczczenie postaci polskiego noblisty.
Chętni uczniowie z klas 4 - 8 podjęli się realizacji konkursowego zadania: przepisania słów wiersza Czesława Miłosza pt. „Ganek” według regulaminowych zasad.
W sposób doskonały, pięknym charakterem pisma, estetycznie, celująco pod względem poprawności gramatycznej i ortograficznej uczynili to laureaci:
I miejsce- IGOR SIWEK, klasa 7 b
II miejsce - KAROLINA GWÓŹDŹ - klasa 6 a
II miejsce - ALICJA WIELGOSIK - klasa 6 c
III miejsce - EMILIAN RABUS- klasa 4 b
III miejsce - ZUZANNA TUCHOWSKA- klasa 5 c
Zwycięzca konkursu, z rąk Dyrektora Szkoły - Pani Marty Świderek, otrzymał główną nagrodę, zestaw: pióro i długopis oraz publikację książkową, pozostali - nagrodzeni zostali wydawnictwami albumowymi. Wszystkim uczestnikom Pani Dyrektor wręczyła dyplomy.
Jesteśmy pod wrażeniem ich pracowitości, zaangażowania i kaligraficznych uzdolnień.
Prace uczniów można oglądać na przewiązce szkolnej.
Gratulujemy!!!
IZABELA KUBICZEK wśród LAUREATÓW
Powiatowego Konkursu z okazji Światowego Dnia Książki
i Praw Autorskich - „Czytam, więc jestem”.
W gronie nagrodzonych w IV Powiatowym Konkursie z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich - „Czytam, więc jestem” jest Izabela Kubiczek, uczennica klasy 7b.
W kategorii prac plastycznych na plakat, który zainspirował do czytania książek i przypomniał o Światowym Dniu Książki, Iza zajęła II miejsce.
Jej oryginalna praca świetnie wpisuje się w propagowanie idei czytelnictwa, zaprasza do obcowania z książką w celu wzbogacenia wiedzy.
Gratulujemy!
„UŚMIECHNIĘTE LITERKI”
„Uśmiechnięte literki”- to ekspozycja prac uczniów klas 1-3, którą można oglądać na holu szkoły.
Uczniowie najmłodszych klas na zajęciach bibliotecznych pod kierunkiem p. B. Machury wykonali litery polskiego alfabetu w dowolnej technice plastycznej.
Ozdobili je różnymi elementami wykazując się pracowitością i kreatywnością.
„Uśmiechnięte literki” zerkają z gazetki szkolnej i przypominają o naszych polskich znakach, które tworzą alfabet (inaczej abecadło).
KALIGRAFIA - sztuka starannego i estetycznego pisania.
W lutym 2024 roku nasza szkoła przystąpiła po raz drugi do VII Ogólnopolskiego Konkursu Kaligraficznego im. Janusza Korzeniowskiego "Piórem i Pazurem".
W II etapie (wojewódzkim) wzięło udział 1742 uczestników. Naszą szkołę reprezentowali w nim: Aleksandra Buczyńska i Maja Świderek z klasy 5a, Malwina Czajkowska z 5c, Julia Janik, Emilia Grudzińska, Karolina Gwóźdź z klasy 6a, Kira Kachur z klasy 7c i Igor Siwek z 7b.
Zadanie konkursowe polegało na pięknym przepisaniu tekstu (w II etapie: „Przecie każda książka jest żywym stworzeniem... Każda ma duszę i każda ma serce.” Kornel Makuszyński, „Szatan z siódmej klasy”), ozdobieniu go iluminacjami, inicjałem lub bordiurą. Tekst należało napisać piórem maczanym, wiecznym, brushpenami lub pisakami kaligraficznymi na gładkiej kartce formatu A4 jednostronnie.
W etapie szkolnym i wojewódzkim uczniowie pod opieką koordynatora p. B. Machury i ze wsparciem merytorycznym p. A. Podsiedlik- Szałas, zgodnie z regulaminem, kaligrafowali swoje dzieła sztuki.
Pokazali szczególną umiejętność pisania: staranność i oryginalność elementów graficznych, płynność pisma i estetykę połączeń literowych, kompozycję pracy, poprawność ortograficzną i interpunkcyjną, oryginalność ujęcia tematu.
Ich prace kaligraficzne zasługują na pochwałę i uznanie.
Pomniki w uznaniu dla książek.
23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto organizowane jest przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.
Z okazji tego ważnego wydarzenia prezentujemy na przewiązce szkolnej wystawę zdjęć z krótkim komentarzem słynnych pomników, jakie postawiono w hołdzie książkom na całym świecie.
Są one potwierdzeniem tego, jak wielkie znaczenie dla dziedzictwa, rozwoju naszej kultury, ma literatura.
KONKURSOWE RYSUNKI
Uczniowie SP2: Igor Woźniak z klasy 3 , Julia Kafka z 3 c, Paulina Wyszomierska z 5 c przygotowali prace konkursowe pod kierunkiem p. Beaty Machury na 8. MIĘDZYNARODOWY KONKURS PLASTYCZNY „Labirynt wyobraźni” -„Odlot /reaktywacja/”.
Organizatorem konkursu w kategorii dziecięcej i młodzieżowej było Liceum Sztuk Plastycznych im. T. Kantora w Dąbrowie Górniczej.
Gratulujemy uczniom zaangażowania i przygotowania ciekawych rysunków.
Recytowali poezję na szczeblu wojewódzkim.
Ósmego kwietnia 2024 roku uczniowie: Hanna Pokraczyńska i Wojciech Cembrzyński z klasy IV a, Malwina Czajkowska z V c i Julia Bijak z klasy 7 b godnie i z klasą reprezentowali naszą szkołę w VIII edycji Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji św. Jana Pawła II.
Wystąpienia ponad 80 uczestników klas 4-8 odbywały się w Częstochowie na Jasnej Górze w Sali Papieskiej.
Nasi recytatorzy wzorowo opanowali pamięciowo utwory wierszowane Karola Wojtyły- św. Jana Pawła II, a deklamując lirykę religijną wyrażali jej treść poprzez zastosowanie osobliwej interpretacji.
Do konkursu pracowali pod opieką p. B. Machury i Rodziców, którzy wspierali swoje pociechy na każdym etapie przygotowań.
Chociaż wyniki konkursu ogłoszone będą w czerwcu, zwycięzcami są już dziś.
PIĘKNE RYSUNKI O CZELADZKIM BĘBNIKU
W naszej szkole po raz czwarty został zorganizowany konkurs dla klas 1-8 pod hasłem „Legendy czeladzkie w obrazach”.
W tej edycji uczniowie mieli za zadanie zapoznać się z treścią legendy: „Czeladzki bębnik”, a następnie wykonać pracę plastyczną obrazującą sytuację, w której woźny magistracki „za pomocą bębnienia powodował gromadzenie się mieszkańców i odczytywał im jakieś wiadomości, na przykład uchwałę rajców miasta, albo zapowiedź przyjazdu do miasta jakiejś wybitnej osobistości lub inne ważne wydarzenie”.
W legendzie czytamy o pewnym niezrozumieniu treści wypowiadanego zdania przez bębnika poprzez zastosowaną przez niego pauzę. Opisana komiczna sytuacja miała także negatywne skutki.
Portret czeladzkiego bębnika w wykonaniu uczniów bardzo pozytywnie zaskoczył organizatorów: p. B. Machurę i p. E. Kozieł, Jury, a także oglądających ilustracje (rysunki wystawione są na holu szkoły).
Wyobrażenia dawnej postaci, osoby przekazującej wieści w Czeladzi, przelane w formie plastycznej, zachwycają.
Komisja konkursowa przyznała:
I miejsce- SZYMONOWI DZIWAKOWI i POLI KRYSIAK z klasy 2a oraz IGOROWI SIWKOWI z 7b,
II miejsce- NATALII MOSKWIAK, HANIE DOMAGALIK, JOANNIE STĘPIEŃ z 2 a i MALWINIE CZAJKOWSKIEJ z 5c,
III miejsce - FABIANOWI KACZMARKOWI z klasy 3a i NATALII HOPE z 1a oraz ALICJI WIELGOSIK z 6c
oraz wyróżnienia:
Lenie Rabińskiej - 2a, Karolowi Nawrotowi - 2a, Julii Chabińskiej - 2a, Lilianie Oleś - 2a, Alicji Sękowskiej - 2a, Lenie Kubinek- 2a.
Gratulujemy!
Ogólnopolski Konkurs Czytelniczo-Fotograficzny
Czytam, bo lubię!
Nina Rek z klasy 2 c i Igor Siwek z 7 b przygotowali pod opieką pani Beaty Machury fotografie na Ogólnopolski Konkurs Czytelniczo-Fotograficzny: Czytam, bo lubię!
Organizatorem konkursu była Biblioteka Pedagogiczna w Ostrołęce, a celami konkursu, które mu towarzyszyły : upowszechnianie i popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży; rozwijanie zainteresowań czytelniczych i fotograficznych uczniów; doskonalenie umiejętności w zakresie wykorzystania sprzętu fotograficznego oraz cyfrowej edycji zdjęć; popularyzacja fotografii jako aktywnej i twórczej formy spędzania wolnego czasu; rozwijanie wyobraźni, kreatywności i inwencji twórczej.
Każdy uczestnik mógł przesłać jedną niepublikowaną wcześniej fotografię konkursową.
Lena i Igor samodzielnie wykonali pięknie, fotografie cyfrowe, promujące czytelnictwo.
Z pracy wypływał przekaz, który zachęcał do czytania książek.
Gratulujemy!
Martyna Urbańska i Igor Siwek na podium
po rywalizacji w VI Regionalnym Konkursie Czytelniczym „Wokół Magicznego Drzewa”
Igor Siwek uczeń klasy 7 b jest miłośnikiem serii książek Andrzeja Maleszki pt. „Magiczne Drzewo”. Trzeci raz reprezentował naszą szkołę w Regionalnym Konkursie Czytelniczym „Wokół Magicznego Drzewa".
W poprzednich latach był wśród laureatów wykazując się znajomością treści książek: „Berło”, „Czas robotów”, „Pióro T-Reksa”.
Okazało się, że i w tym roku szkolnym wzorowe przygotowanie ucznia do konkursu zaowocowało uzyskaniem III miejsca.
Test z treści książki „Magiczne Drzewo”: „Geniusz”, do wypełnienia którego zdobywał wiedzę opanowując pamięciowo szczegóły akcji, rozwiązał bardzo dobrze.
Jego interesująca praca plastyczna w formie komiksu zdobyła także uznanie Jury. Dotyczyła przygody dzieci, gdzie bohaterowie otaczają się mrówkami olbrzymami, które urosły za sprawą eliksiru wielkości.
Igor do konkursu przygotowywał się ze wsparciem merytorycznym pani B. Machury.
Uczennica klasy 5a Martyna Urbańska po raz pierwszy przystąpiła do konkursu w kategorii klas 4-5 pod opieką pani A. Podsiedlik-Szałas i uzyskała III miejsce.
Zilustrowała wybrany fragment książki w formie komiksu i odpowiedziała bardzo dobrze na pytania dotyczące treści książki „Geniusz”.
Piękna postawa Martyny i Igora: uczniów promujących czytelnictwo poprzez budowanie pozytywnych skojarzeń z książką, angażujących się w sprawy szkolne, biblioteki, zasługują na wyjątkową pochwałę.
Książkowe kwiaty na 8 marca.
Biblioteka szkolna świętowała Dzień Kobiet z książką.
Na tę okoliczność uczniowie na zajęciach czytelniczo- plastycznych wykonali piękne kwiaty ze starych zniszczonych i nieaktualnych podręczników.
Przygotowano wystawę literatury. Eksponowano tytuły książek z imionami dziewczynek, dziewcząt, kobiet.
Okazało się, że w zbiorach bibliotecznych jest dużo woluminów, gdzie w tytułach autorzy zamieścili imię żeńskie.
Zapraszamy do zwiedzania wystawy do 15 marca, do wybrania i wypożyczenia ciekawych opowiadań, takich jak : „Martynka”, „Basia i przyjaciele, „Magda, Paweł i Ty”, „Szaleństwa panny Ewy”, „Zośka”, „Maria Skłodowska-Curie”, „Ania na uniwersytecie”, „Matylda”. „Awantura o Basię”, „Karolcia”….
Zwierzątka na fotografiach.
04.03.2024 roku został rozstrzygnięty konkurs fotograficzny dla miłośników zwierząt, uczniów klas I-III naszej szkoły, pt. „Fotografuję ZWIERZĄTKO”.
Konkurs miał na celu przedstawienie najbardziej kreatywnej, zabawnej fotografii dowolnego zwierzątka domowego lub innego. Każdy uczestnik konkursu mógł zgłosić 1 zdjęcie.
Udział w konkursie był okazją do pochwalenia się swoimi milusińskimi oraz zwrócenia uwagi na zwierzęta - ich różnorodność, rolę i miejsce w przyrodzie, w życiu człowieka, do przypomnienia o konieczności dobrego traktowania i opiekowania się zwierzętami.
Konkursem chcieliśmy także wpłynąć na zainteresowanie sztuką fotografii wśród uczniów, rozwijanie innowacyjności i twórczej wyobraźni dzieci.
O wyborze najciekawszych prac decydowała między innymi ich zgodność z tematem i oryginalność.
Zwycięzcami konkursu zostali:
I miejsce:
- Zosia Adwent, 1c - Patyczaki w wesołym miasteczku,
- Lena Kubinek, 2a - W locie.
II miejsce:
- Natalia Hope, 1a - Tobalek,
- Fabian Kaczmarek, 3a - Mój najlepszy przyjaciel Largo.
III miejsce:
- Alicja Sękowska, 2a - Król Ziew,
- Natalia Szot, 1a - Wieczorna siłka naszego Dragona,
- Julia Chabińska, 2a - Smacznego, kolorowy przyjacielu.
Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy.
Rozstrzygnięcie konkursu nie było łatwym zadaniem. Wszystkie nadesłane prace zasługują na pochwałę. Z tego też powodu pozostali uczestnicy otrzymali od Jury dyplomowe wyróżnienia (Agata Cieślicka, Igor Woźniak, Laura Janasik, Nela Wójcikowska, Dominik Jagoda, Hana Domagalik, Michał Tarka, Jan Górnikowski, Mateusz Bielecki, Lena Pianka, Natalia Łopatka, Szymon Kozioł, Tymon Jabłoński, Wiktoria Pruszek, Zuzanna Domagalik).
Wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie gratulujemy i zachęcamy do aktywności w kolejnych wydarzeniach bibliotecznych.
Walentynki z biblioteką
Biblioteka szkolna przeprowadziła 14 i 15 lutego 2024 roku akcję czytelniczą pod hasłem: KSIĄŻKOWE SERCA.
Na tę okazję uczennice klas młodszych, przebywające w czytelni biblioteki szkolnej, wykonały oryginalne serca z książką w tle. Z kartek zniszczonych i nieaktualnych podręczników przygotowały walentynkową dekorację.
Dla Czytelników przygotowano serduszka z hasłem: „LUBIĘ KSIĄŻKI!, LUBIĘ CZYTAĆ!”. Każdy odwiedzający mógł wyartykułować aprobatę dla czytelnictwa podpisując serduszko imieniem i nazwiskiem.
Okazało się, że książki mają moc, a Czytelnicy mają odwagę wyrazić do nich sentyment.
Akcji walentynkowo-czytelniczej towarzyszyła serdeczna atmosfera.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Wystawa prac plastycznych uczniów klas pierwszych w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filii nr 1
z projektu: Moja pierwsza książka z biblioteki szkolnej.
Styczeń, 2024 rok
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Z lekcji bibliotecznej:
Interpretacja plastyczna wiersza Marii Konopnickiej: „Zła zima”.
Wystawa prac uczniów klasy 1c.
(23.01.2024 rok)
Anioły małe i DUŻE
Uczniowie naszej szkoły: Oliwia Bąk, Lena Dej, Igor Woźniak, Waleria Grigorczuk, Igor Siwek przygotowali pod opieką pani B. Machury rysunki na V Wojewódzki Konkurs Plastyczny „Anioły małe i DUŻE - oczami dzieci”.
Julia Kłys, Paulina Wyszomierska, Malwina Czajkowska, Lena Pietrzak-Ziętek, Alina Rybkina, Julia Kafka, Lena Dej, Victoria Otręba, Nela Wójcikowska, Nikola Juszczyszyn, Oliwia Bąk wykonały prace plastyczne na XVI OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY „ANIOŁ XXI WIEKU”.
Konkursom przyświecały cele: zachęcanie dzieci i młodzieży do prezentowania własnej twórczości plastycznej, pobudzanie wyobraźni, kształtowanie poczucia piękna, podtrzymanie i pielęgnowanie tradycji związanych z okresem Świąt Bożego Narodzenia.
Uczniowie zachęceni tematyką, narysowali piękne anioły. Prace zachwycają.
Należy podkreślić nie tylko talent plastyczny dzieci, ale obowiązkowość, pracowitość, chęć promocji swoich zainteresowań, biblioteki, szkoły w województwie, kraju.
Gratulujemy!
„Podaruj książkę bibliotece”
Biblioteka Szkolna w Październiku, z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zaprosiła uczniów, rodziców i nauczycieli do włączenia się w akcję „Podaruj książkę bibliotece”.
W pierwszym semestrze otrzymaliśmy 90 pozycji. Są to lektury, książki dla dzieci i młodzieży, komiksy, słowniki, seria czasopism o dinozaurach a także puzzle edukacyjne. Od stycznia 2024 roku książki będą wpisywane do księgi inwentarzowej i wypożyczane.
Dziękujemy dotychczasowym Darczyńcom : Emilii Grudzień z 6a, Oliwierowi Dudkowi z 4b, absolwentce Magdalenie Tarkocie, Antoniemu Skopowi z 8a, Alicji Skop z 4a, Cezaremu Oleszkowi z 5a, Dawidowi Wierzbickiemu z 1b, Emilianowi Rabusowi z 4b, Oliwierowi Śliwińskiemu z klasy 2 a oraz nauczycielce Pani Edycie Olejnik i Pani Elżbiecie Istelskiej.
Dary przyjmujemy do końca maja 2024 roku. Celem akcji jest wzbogacenie księgozbioru o atrakcyjne pozycje książkowe. Mamy nadzieję, że otrzymane woluminy wpłyną na większą frekwencję wypożyczających i czytających.
Zachęcamy do udziału w akcji :)
Bombki z książką w tle.
Uczennice: Nina Rek, Lena Dej, Anna Nikonova wykonały na zajęciach czytelniczo-plastycznych pod kierunkiem pani Beaty Machury oryginalne bombki z kartek zniszczonych i nieaktualnych podręczników.
Przygotowanie dekoracji świątecznej sprawiało im dużą radość i satysfakcję.
Bombki wzbudzają ciekawość, zwłaszcza zadrukowane karty, które otrzymały nowy wymiar, nowe znaczenie. Stanowią świąteczną dekorację biblioteki, wpisują się w biblioteczny nastrój.
Twórczość Aleksandra Fredry na XIV urodziny szkolnego konkursu „Pięknie czytam”.
W XIV edycji konkursu ,,Pięknie czytam” zorganizowanego przez bibliotekę szkolną Szkoły Podstawowej nr 2 w Czeladzi brali udział czwartoklasiści. Ponieważ rok 2023 jest Rokiem Aleksandra Fredry, uczniowie musieli zaprezentować wiersz tego autora oraz fragment książki ulubionego pisarza.
Dobór testów komediopisarza, ich żartobliwy charakter wprowadził Jury w składzie: Pani Wicedyrektor Agnieszka Szkutnik, Pani B. Machura i Pani K. Kozioł, w doskonały humor. Pod ocenę wzięto nie tylko repertuar, ale również interpretację utworów, kulturę słowa, ogólny wyraz artystyczny.
Po naradzie: I miejsce przyznano Hannie Pokraczyńskiej z klasy 4a, II miejsce Wojciechowi Cembrzyńskiemu z klasy 4a, III miejsce Filipowi Zielińskiemu z klasy 4a. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe i dyplomy.
Gratulujemy!
Z projektu czytelniczego: MOJA PIERWSZA KSIĄŻKA Z BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
Klasa I a, I b i I c uczestniczyła w projekcie zainicjowanym przez bibliotekę szkolną, którego celem było rozwijanie zainteresowań czytelniczych, książką, biblioteką, zachęcenie do korzystania z wypożyczalni i czytelni, rozwijanie zdolności plastycznych oraz popularyzacja czytania jako formy spędzania wolnego czasu.
Uczniowie wypożyczyli wskazaną przez siebie książkę. Ich zadaniem było samodzielnie lub z pomocą domowników przeczytać wybrane opowiadanie, bajkę, baśń, wiersz i wykonać rysunek do przeczytanego utworu.
Powstały piękne ilustracje wykonane różnymi technikami plastycznymi. Każdego autora pracy nagrodzono dyplomem i książką.
Wystawę książkowych rysunków można oglądać na holu szkoły.
Gratulujemy pierwszoklasistom pierwszej czytelniczej przygody i zapraszamy ich do częstego korzystania ze zbiorów szkolnej biblioteki.
Uczniowie SP 2 LAUREATAMI X Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego "Biblioteka w oczach czytelnika"
Uczniowie klasy 7b: Emilia Orpych, Dominik Orpych oraz Natalia Chabińska z klasy 5c przygotowali pod opieką pani Beaty Machury interesujące i oryginalne konkursowe ujęcia fotograficzne naszej szkolnej biblioteki na X Wojewódzki Konkurs "Biblioteka w oczach czytelnika" organizowany przez Okręgową Sekcję Bibliotekarską Związku Nauczycielstwa Polskiego w Katowicach.
Wykazując się pomysłowością, pracowitością, chęcią uczestnictwa i promocji szkoły, czytelnictwa, w sposób oryginalny przedstawili na fotografiach szkolną bibliotekę.
Każde zdjęcie opisali tytułem i do niego przygotowali komentarz, który stanowił obowiązkowe wypełnienie regulaminu.
Werdyktem Jury przyznano I miejsce w kategorii klas 7-8 Emilii Orpych za zdjęcie pt. Pocztówki z mojej szkolnej biblioteki.
Dominik Orpych zajął II miejsce za fotografię: Magia biblioteki.
Natalia Chabińska otrzymała I miejsce w kategorii klas 3-6. Komisja konkursowa oceniła najwyżej jej zdjęcie: Książkowe kapelusze inspirują.
Uczniów nagrodzono podczas Seminarium „Patroni Roku 2023 w edukacji i w bibliotece: działania i inspiracje", które odbyło się 23.XI. 2023 roku w Sali Posiedzeń Zarządu Okręgu Śląskiego ZNP w Katowicach. Organizatorami wydarzenia był Zarząd Okręgu Śląskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego i Sekcja Bibliotekarska przy Okręgu Śląskim ZNP w Katowicach we współpracy z Instytutem Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Biblioteką Śląską w Katowicach.
Gratulujemy!
"Podaruj miłe słowo”
21 listopada biblioteka szkolna przygotowała z okazji Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień akcję: „Podaruj miłe słowo" i zaprosiła wszystkich odwiedzających czytelnię do jej udziału.
Uczniowie mogli oderwać przygotowany specjalny napis (np. Uśmiechnij się. Miłego dnia. Ładnie wyglądasz. Nie smuć się. Z Tobą jest mi wesoło. Będzie dobrze. Do twarzy Ci z uśmiechem. Dziękuję, że jesteś. Inspirujesz mnie. Dziękuję za Twoją obecność.) i wręczyć wybranej osobie.
Wszystkie wyeksponowane karteczki z dobrymi słowami bardzo szybko zostały zabrane przez uczniów, a każdą z nich przekazano wskazanemu odbiorcy.
Podkreślono i przypomniano, że dobre słowo, najmniejszy gest życzliwości może wywołać uśmiech na twarzy drugiej osoby i sprawić, że dzień będzie piękniejszy. Obdarowujmy się na co dzień miłymi słowami!
VII KONKURS RECYTACJI POEZJI PATRIOTYCZNEJ
W naszej szkole po raz siódmy odbył się Konkurs Recytacji Poezji o Tematyce Patriotycznej, który zorganizowały: pani Beata Machura i Pani Ewa Kozieł.
Spotkanie poetyckie było wprowadzeniem w obchody 11 Listopada - Narodowego Święta Niepodległości Polski.
Uczniowie klas 1 - 8 wychwalali poetyckim słowem piękno Polski. Przywoływali barwy narodowe kraju, składali hołd walczącym o niepodległość, podkreślali polskie wartości i tradycje, trud Polaków, ich poświęcenie, zaangażowanie w sprawy kraju. Deklamowali o Polsce dumnej, wspaniałej, o Polsce, którą kochamy.
Zwycięzcami konkursu zostali:
Klasy 1 -3:
I miejsce - Hana Domagalik, kl. 2 a
II miejsce - Pola Zetlerowicz, kl. 1 a
III miejsce - Mikołaj Jączyk, kl. 2 c
Wyróżnienie:
- Wojciech Gienis, kl. 3 b
- Jan Górnikowski, kl. 2 c
- Joanna Stępień, kl. 2 a
Klasy 4-8:
I miejsce - Hanna Pokraczyńska, kl. 4 a
II miejsce - Maja Ciećwierska, kl. 6 a
III miejsce - Julia Bijak, kl. 7 b
Wyróżnienie:
- Zuzanna Dziura, kl. 6 c
- Julia Janik, kl. 6 a
- Emilian Rabus, kl. 4 b
- Maja Świderek, kl. 5 a
Konkurs, jak co roku, cieszył się dużym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział 32 uczniów. Pani Dyrektor Marta Świderek wręczyła uczestnikom dyplomy i nagrody książkowe.
Jury podkreśliło zaangażowanie uczniów w przygotowanie recytacji oraz postawę młodych patriotów.
Spotkaniu towarzyszyła atmosfera zadumy, której sprzyjało miejsce przeprowadzanego Konkursu - przyozdobiona w barwy narodowe biblioteka szkolna.
Obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w naszej szkole.
Od 2008 roku obchodzony jest w październiku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Hasło przewodnie tegorocznego święta brzmiało: „Biblioteka szkolna: moje szczęśliwe miejsce, w którym kwitnie kreatywność i wyobraźnia”.
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych daje możliwość pokazania także naszej biblioteki jako miejsca przyjaznego uczniom, pozwalającego przyjemnie spędzić czas, integrującego, umożliwiającego i promującego rozwijanie zainteresowań, uzdolnień, a także miejsca w szkole, które sprzyja udziałowi społeczności szkolnej w grupowych przedsięwzięciach.
W ramach tegorocznego święta bibliotek szkolnych w naszej szkole zaplanowane i zrealizowane zostały następujące działania:
- „… Książka poleca książkę.” - wystawa plakatów, afiszy informacyjnych o MMBS;
- „Dzień czytania zamiast pytania” - akcja czytelnicza 18 października mająca na celu reklamę książek;
- konkurs czytelniczy : „Najaktywniejszy Czytelnik”, którym został Emilian Rabus z klasy 4 b, „Najaktywniejsza Klasa w Czytelnictwie”, czyli klasa 6 b ;
- akcja czytelnicza: „NIESPODZIANKI dla wypożyczających książkę w dniu 10.2023 r.”
- „Podaruj książkę bibliotece” - zainicjowanie akcji przekazania w darze książek do biblioteki,
- „Spotkanie z biblioteką” - udział uczniów klas pierwszych w zajęciach bibliotecznych.
- „Jestem kreatywny” - udział w konkursach i przygotowanie prac na konkursy proponowane przez placówki spoza szkoły.
- „Rozwijam wyobraźnię” - wykonanie na zajęciach bibliotecznych plastycznej interpretacji wiersza D. Wawiłow pt. „Drzewo” i „Znicze”. Wystawa rysunków uczniów klasy 1 a i 6 b na holu szkoły.
Uczniowie klasy 7 b: Emilia Orpych i Dominik Orpych przygotowali z własnej inicjatywy afisz informujący o księdze gości biblioteki oraz przekazali księgę, która ma służyć odwiedzającym naszą szkolną bibliotekę do wpisania i upamiętnienia swojej wizyty.
Gratulujemy wszystkim uczniom, którzy aktywnie brali udział tegorocznych obchodach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w naszej szkole.
Pierwszoklasiści rozpoczęli czytelniczą przygodę.
W ostatnim tygodniu października i pierwszym listopada bibliotekę szkolną odwiedzili po raz pierwszy wyjątkowi goście - uczniowie klasy I a, I b i I c, którzy uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych.
Pierwszoklasiści brali udział w spotkaniu, na którym nauczyciel bibliotekarz pani Beata Machura zapoznała ich ze zbiorami naszej szkolnej biblioteki, regulaminem udostępniania księgozbioru, przyjmowania zwrotów, korzystania z czytelni, zasadami zachowania się w bibliotece i obchodzenia się z książkami, aby ich nie zniszczyć. Wskazała na działalność biblioteki w zakresie czytelnictwa ze szczególnym uwzględnieniem rozwijania zainteresowań uczniów.
Jeden z etapów lekcji został przeznaczony na przeczytanie wybranych tekstów z literatury dziecięcej oraz na wysłuchanie i zaśpiewanie piosenki o książce, bibliotece.
Dla rodziców przygotowano list, w którym podkreślono ważność wpływu aktywności czytelniczej na wszechstronny rozwój dziecka, a uczniom zaproponowano wykonanie ilustracji do wybranego i przeczytanego tekstu.
Uczniowie po raz pierwszy wypożyczyli wskazaną przez siebie książkę z bogatej literatury dziecięcej. Byli zadowoleni z poznania biblioteki, czego wyrazem był uśmiech, który gościł na ich twarzach, aktywność na zajęciach i miła atmosfera.
Czytelniczą przygodę rozpoczęli pierwszoklasiści pod opieką wychowawców klas.
IGOR SIWEK
Laureatem XV Jubileuszowego Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego "Pamięci Haliny Poświatowskiej"
Uczeń naszej szkoły Igor Siwek z klasy 7 b brał udział 25 października 2023 roku w uroczystym podsumowaniu XV Jubileuszowego Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego "Pamięci Haliny Poświatowskiej". Spotkanie odbyło się w Muzeum Częstochowskim, Domu Poezji - Muzeum Haliny Poświatowskiej.
Jego utwór poetycki pt. „Czas się zatrzymał” przygotowany na tę okoliczność, otrzymał uznanie Jury. Doceniono oryginalność ujęcia tematu wiersza, wyraz artystyczny, poprawność językową, nowatorstwo poetyckie.
Komisja konkursowa przyznała Igorowi 1 miejsce. Uczniowi wręczono dyplom, nagrodę książkową i nagrodę rzeczową, a opiekunowi - pani Beacie Machurze przekazano podziękowania za opiekę merytoryczną.
Gratulujemy!
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w SP2
Biblioteka szkolna po raz czwarty zorganizowała 29 września wspólne, głośne czytanie z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, ogłoszonego przez Polską Izbę Książki w 2001 roku.
Nauczyciele bibliotekarze zaprosili nauczycieli, uczniów do włączenia się w akcję i przeczytania na zajęciach fragmentu wybranej przez siebie książki ze zbiorów własnych lub ze szkolnej biblioteki.
Moc głośnego czytania to nie tylko tekst książki, to także miły głos czytającego, wspólny uśmiech, niezwykły nastrój chwili.
Czytający pokazali, że książka jest dla nich ważna, a czytanie kojarzy im się z przyjemnym spędzaniem czasu.
Wspaniale, że 29 września 2023 roku książka była wszechobecna w naszej szkole.
Rok szkolny 2022/2023
IGOR SIWEK WŚRÓD LAUREATÓW WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU POETYCKO-PLASTYCZNEGO
Uczeń klasy 6b Igor Siwek brał udział w konkursie na szczeblu wojewódzkim: „Korzystam z najstarszego prawa wyobraźni...”, organizowanym dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa śląskiego, realizowanym w ramach obchodów Roku Wisławy Szymborskiej POD HONOROWYM PATRONATEM FUNDACJI IM. WISŁAWY SZYMBORSKIEJ. W tym roku przypada 100. rocznica urodzin poetki.
Przygotował pod opieką pani Beaty Machury utwór poetycki pt. „A może kamień” inspirowany życiem i twórczością naszej noblistki.
Praca konkursowa została wysoko oceniona pod względem bogactwa języka
i środków poetyckich, piękna tekstu, oryginalności wiersza i jego budowy, wyjątkowości tekstu, zasobu emocji, przekazu treści i nagrodzona 3 miejscem.
Gratulujemy!
PRZEKAZALI KSIĄŻKI DO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
Biblioteka szkolna zaprosiła społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 do włączenia w coroczną akcję czytelniczą: "Podaruj książkę bibliotece".
Przedsięwzięcie spotkało się, jak zawsze, z życzliwym przyjęciem
i zainteresowaniem. Naszą bibliotekę obdarowano pięknymi wydawnictwami albumowymi, ilustrowanymi książkami dla dzieci, poradnikami, literaturą piękną z potrzebnymi tytułami lektur.
Za dobroć, szlachetną postawę, bezinteresowne działanie na rzecz innych - aktywne włączenie się w akcję, serdecznie dziękujemy.
Słowa podziękowania kierujemy do uczniów, rodziców, opiekunów, dziadków, nauczycieli i tych wszystkich, którzy myślą o naszej bibliotece, czytelnictwie, wykształceniu.
Nasi Darczyńcy:
- Alicja Skop, klasa 3 b
- Alicja Leszczyńska, klasa 8 d
- Oliwia Ksoń, klasa 6 b
- Natalia Szuwała, klasa 8 d
- Cezary Oleszek, klasa 4 a
- Kornelia Korus, klasa 1 b
- Kalina Korus, klasa 6 c
- Wiktoria Wójtowicz, klasa 3 a
- Igor Siwek, klasa 6 b
- Adrian Kowalcze, klasa 8 d
- Paulina Wyszomierska, klasa 4c
- Nela Wójcikowska, klasa 2 b
- Gabriela Jasińska, klasa 5 a
- Paulina Jacak, klasa 5 a
- Oliwier Śliwiński, klasa 1 a
- Pani Beata Ufnalska
- Pani Edyta Olejnik
PIĘKNE RYSUNKI O POWSTAŃCZYCH SKARBACH
W naszej szkole po raz trzeci został zorganizowany konkurs plastyczny dla klas 1-8 pod hasłem „Legendy czeladzkie w obrazach”.
W tej edycji uczniowie mieli za zadanie zapoznać się z treścią legendy: „Skarby powstańcze”, a następnie wykonać pracę plastyczną obrazującą podanie o ukrytej w Brynicy skrzyni, pełnej pieniędzy.
Był rok 1863, skrzynię tę, jak czytamy, przywiózł na wozie „jakiś starszy powstaniec”, który uciekał przed Moskalami. Poprosił czeladzianina Grzegorza, aby ją ukrył, aby nie wpadła w ręce kozaków. I tak, według zamysłu gospodarza, skrzynia została wrzucona do głębiny rzeki.
„Dziś po tylu latach prawił Grzegorz, gdy Brynica już kilka razy zmieniła koryto, a głębina już dawno zamulona została, myślę że nie zgrzeszyłem opowiadając o tej przygodzie, boć przecie nikt skarbu szukał nie będzie”.
A może opowiadający się myli i wyruszymy na poszukiwanie skarbu, a może skrzynia wypłynie i ktoś ją zauważy…
Nie wiadomo, co może się zdarzyć, gdyż prace plastyczne- konkursowe zachęcają do poszukiwań.
Pięknie wykonane zachwyciły nie tylko organizatorki konkursu: panią Beatę Machurę i panią Agnieszkę Pietruszkę, ale oglądających wystawione ilustracje.
Komisja konkursowa przyznała:
I miejsce- Malwinie Czajkowskiej z klasy 4 c i Hanie Domagalik z 1 a ,
II miejsce- Igorowi Siwkowi z 6 b, III miejsce - Olenie Parkheta z klasy 7a.
Gratulujemy!
OPOWIADANIA SZKOLNYCH PISARZY
W marcu 2023 roku nauczycielki: p. Beata Machura i p. Beata Ufnalska zaprosiły uczniów klas 1-8 do udziału w pisarskiej przygodzie - konkursie na opowiadanie, w którym bohaterem jest zwierzątko. Literackiemu wydarzeniu patronował pisarz, autor książek dla dzieci- Tom Justyniarski, który gościł w naszej szkole na spotkaniu z uczniami.
Zadanie konkursowe polegało na opisaniu przygody, w której jednym z bohaterów (niekoniecznie głównym) jest zwierzątko (zwierzęta): pies, kot, chomik, jeż, koń….
Do pracy literackiej, zgodnej z regulaminem, można było dołączyć własne ilustracje.
Wpłynęło 9 bardzo ciekawych, wzruszających opowiadań, które zostały oceniane i nagrodzone w trzech kategoriach wiekowych:
Uczniowie klas I - III:
I miejsce- Kamila Kołodziejczyk, klasa 3b
II miejsce- Anastazja Przybylska, klasa 3b
III miejsce- Igor Woźniak, klasa 2b
Uczniowie klas IV - VI:
I miejsce- Igor Siwek, klasa 6b
I miejsce- Julia Bijak, klasa 6b
II miejsce- Emilia Orpych, klasa 6b
II miejsce- Alicja Wielgosik, klasa 5c
Uczniowie klas VII i VIII:
I miejsce- Natalia Szuwała, klasa 8d
II miejsce- Alex Woźniak, klasa 8c
Komisja konkursowa pod przewodnictwem Pana T. Justyniarskiego doceniła zgodność pracy z tematem, jego rozwinięcie, przedstawienie przyczynowo - skutkowe biegu wydarzeń, obecność słownictwa dynamizującego tok opowiadania, spójność wydarzeń, poprawność językową, ortograficzną, interpunkcyjną, estetykę zapisu oraz poprawność graficzną - rozmieszczenie tekstu.
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, które wręczyła Pani Dyrektor Marta Świderek, a Pan Justyniarski drogą elektroniczną przekazał gratulacje, wyrazy uznania dla młodych literatów i życzenia dalszego rozwoju talentu pisarskiego.
Podkreślił w swej wypowiedzi piękno miłości i szacunku do zwierząt, o której napisali autorzy opowiadań.
Teksty konkursowe można przeczytać w czytelni biblioteki szkolnej.
Nagrodzeni w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym „Powstania Śląskie w Zagłębiu”
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym „Powstania Śląskie w Zagłębiu”, zorganizowanym przez Wojskowe Centrum Rekrutacji w Będzinie oraz Miasto Czeladź.
Praca Igora Siwka zwyciężyła, a rysunek Alexa Woźniaka został wyróżniony.
Wyżej wymienieni uczniowie przygotowywali tematykę Powstań Śląskich w formie plastycznej pod kierunkiem pani Beaty Machury. W zrozumieniu problematyki pomogły im między innymi prace literackie z dziedziny regionalizmu np. „Powstania Śląskie a Czeladź”, „Zagłębie Powstań Śląskich”.
Dyplomy, wyróżnienia i nagrody zostały wręczone podczas uroczystości obchodów Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa, dnia 28.05.2023 roku.
Organizatorzy złożyli gratulacje zwycięzcom, do których dołącza się społeczność SP2.
Konkursowe zmagania czytelnicze na szczeblu regionalnym uwieńczone 3 miejscem Igora Siwka.
Uczeń klasy 6 b Igor Siwek uzyskał 3 miejsce w V Regionalnym Konkursie Czytelniczym "Wokół Magicznego Drzewa".
Igor, zgodnie z regulaminem, przygotował interesującą pracę plastyczną w formie komiksu, dotyczącą wybranej przygody bohaterów książki Andrzeja Maleszki z serii Magiczne Drzewo: „PIÓRO T-REXA”. 25.04.2023 roku uczestniczył w rozwiązywaniu testu ze znajomości treści powyższej lektury.
Okazało się, że wzorowe przygotowanie ucznia do konkursu, zaowocowało uzyskaniem miejsca na podium.
Piękna postawa Igora: ucznia promującego czytelnictwo poprzez budowanie pozytywnych skojarzeń z książką, angażującego się w sprawy szkolne, biblioteki, zasługuje na wyjątkową pochwałę.
Propagowanie wśród uczniów idei honorowego oddawania krwi.
Uczniowie naszej szkoły: Igor Woźniak z klasy 2b, Malwina Czajkowska z 4c, Igor Siwek z 6b, Emilia Chabińska z klasy 8b, Pola Wójcikowska i Alex Woźniak z 8c, pod opieką p. Beaty Machury, wzięli udział w II Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym “Oddaj krew - ratuj życie”.
Organizator tego szczytnego przedsięwzięcia skierował do uczestników następujące słowa: „…Komisja oceniająca Wasze prace miała ogromnie trudne zadanie - z 2365 prac wybrała i nagrodziła tylko 28, ale dla nas jesteście wszyscy zwycięzcami.
Wszyscy pomyśleliście o największych wartościach jakimi jest zdrowie i życie, bezinteresowna pomoc nieznajomemu, potrzebującemu człowiekowi; wszyscy pomyśleliście o honorowym dawstwie krwi i przedstawiliście to na kartce papieru.
Jakość Waszych prac, pomysłowość i włożony wysiłek budzi nasz podziw i szacunek. Gratulujemy i dziękujemy. Życzymy wielu szkolnych i pozaszkolnych sukcesów.
Dziękujemy Dyrekcji, Nauczycielom i Rodzicom za motywację do udziału w konkursie. Gratulujemy tak zdolnych i wrażliwych uczniów i dzieci…”
WYSTAWA KART POCZTOWYCH O TEMATYCE WIELKANOCNEJ
W bibliotece naszej szkoły można było oglądać wystawę pocztówek i kart o tematyce Świąt Wielkanocnych, od 3 do 14 kwietnia 2023 roku, zorganizowaną przez nauczycielki SP2: p. B. Machurę, p. A. Podsiedlik - Szałas, p. A. Łatę.
Na ekspozycję przekazali prywatne karty okolicznościowe rodzice uczniów i nauczyciele. Wszystkim zaangażowanym bardzo dziękujemy.
Prezentowana była tylko piękna, kolorowa, oryginalna strona plastyczna każdej karty, nawiązująca do tematyki wielkanocnej.
W wystawę wkomponowane zostały życzenia świąteczne i utwory liryczne znanych polskich autorów, opisujące pięknym słowem poetyckim wielkie wydarzenie w religii chrześcijańskiej: najstarsze i najważniejsze święto celebrujące misterium paschalne Jezusa Chrystusa- jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie.
Przygotowano informacje dla zwiedzających o historii kart pocztowych, a p. B. Machura omówiła zagadnienia powstania pocztówek na lekcji bibliotecznej w klasie 6b i 6c (grupy chłopców), posługując się eksponatami wystawy i dostępnymi środkami multimedialnymi, nawiązującymi w swej treści do zbiorów muzealnych Polski.
ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI
W kalendarzu szkolnym SP2 21 marca został w szczególny sposób wyeksponowany za sprawą obchodów ŚWIATOWEGO DNIA POEZJI.
Celem tego święta jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.
Nauczycielki: p. M. Guzik, p. A. Podsiedlik- Szałas, p. B. Machura zaprosiły uczniów klas 4-8 do wzięcia udziału w akcji: „Poezja wokół nas”.
Zaproponowano, by wychowawcy wraz z uczniami pobawili się słowem i na godzinach wychowawczych przygotowali wiersz o dowolnej tematyce.
W kasach: 4a, 5a, 6b, 8b, 8c, 8d, zabawa poetycka przyniosła świetne efekty w postaci wypracowanych, wdzięcznych utworów lirycznych, które wywołują miły uśmiech na twarzach czytających.
Kreatywność uczniów została doceniona i nagrodzona poprzez promocję wierszy na przewiązce i w mediach szkolnych.
Na Światowy Dzień Poezji przygotowano także ekspozycję z popularnymi utworami lirycznymi znanych, polskich poetów, a w bibliotece szkolnej można było na przerwach posłuchać poezji śpiewanej w wykonaniu znanych artystów.
OJCZYSTY - ZNAM, LUBIĘ, SZANUJĘ.
21 lutego świętowaliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Coroczne obchody mają na celu promowanie świadomości i różnorodności językowej i kulturowej.
Z tej okazji uczniowie wzięli udział w quizie językowym i w wielkim dyktandzie ortograficznym. Quiz został zorganizowany w tym roku dla klas szóstych. Sześcioosobowe drużyny zmagały się z gramatyką, ortografią, rebusami oraz łamańcami językowymi. Pierwsze miejsce zdobyła klasa 6B. Gratulujemy!
W zmaganiach ortograficznych udział wzięło 15 osób. Mistrzami ortografii zostali: Natalia Bugajska, Bartosz Mucha oraz Marcel Kopeć, którzy nie popełnili żadnego błędu. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie upominki i dyplomy.
Promujmy poprawne posługiwanie się językiem ojczystym nie tylko od święta, ale i na co dzień.
PIĘKNIE PISAĆ TO WIELKA SZTUKA
Po raz pierwszy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Kaligraficznym im. Janusza Korzeniowskiego.
Do konkursu przystąpili: Emilia Chabińska z klasy 8b, Iga Obcarska z 8b i Igor Siwek z klasy 6b.
20 grudnia wymienieni powyżej uczniowie zaprezentowali swój talent kaligraficzny w eliminacjach szkolnych. W I etapie przepisywali cytat z książki „Mały Książę”. Aforyzm brzmiał: „Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to, co oswoiłeś”.
Okazało się, że w naszych wychowankach drzemie niesamowita moc kreacji. Powstały przepiękne prace, które docenione zostały w 2. etapie konkursu.
20 lutego w bibliotece szkolnej odbył się kolejny etap zmagań konkursowych - tym razem na poziomie wojewódzkim.
Uczniowie kaligrafowali cytat: ”Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”.
Dokonania kaligraficzne Emilki, Igi i Igora zapierają dech w piersiach! Uczniowie włożyli wiele zapału i zaangażowania w wykonywane zadania.
Jesteśmy pod wrażeniem, że nasi uczniowie chcą pięknie pisać i dbać o promocję tej trochę dzisiaj już zapomnianej sztuki. Bo przecież kaligrafia jest wielką sztuką!
Już teraz zapraszamy na spotkanie z Emilką, Igą i Igorem podczas pikniku szkolnego. Odbędą się specjalne warsztaty, podczas których każdy uczeń będzie mógł chociaż przez chwilę rozsmakować się w sztuce kaligrafii.
Nad organizacją i prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała Pani Beata Machura i Pani Agnieszka Podsiedlik - Szałas, które przygotowały dla uczniów dyplomy i piękne wydawnictwa albumowe.
Plastyczne skarby Alicji Wielgosik
Alicja Wielgosik z klasy 5 C włączyła się w projekt: „Pasje naszych uczniów”.
Ala interesuje się literaturą - lubi czytać książki przyrodnicze i o treściach fantastycznych. Kocha zwierzęta, jest miłośniczką kotów i psów. Uwielbia z nimi przebywać, czytać o nich, oglądać bajki i filmy, zbierać gadżety związane z tymi zwierzątkami.
Jej pasją jest także rysowanie. W wolnych chwilach, Ala kreśli swoich ulubionych bohaterów: kotki lub pieski.
Wymyśla dla nich przygody, rysuje, spisuje i składa je w mini książeczki.
Stosuje także formę komiksu, aby opowiedzieć historię swoich obrazkowych bohaterów.
Jej zwierzątka mają subtelne i wdzięczne spojrzenie. Posługuje się w ich malowaniu ołówkiem, kredką, pisakami i farbami.
Tworzy prace plastyczne wykorzystując pokłady nieograniczonej wyobraźni.
Gratulujemy!!!
Spotkanie z autorem książek - Tomem Justyniarskim.
W naszej szkole gościł Pan Tom Justyniarski - pisarz, autor książek, laureat nagród literackich, miłośnik przyrody, podróżnik, pedagog, obrońca zwierząt. Pomysłodawca oraz propagator tzw. „Pedagogiki serca”, „Okienka życia dla zwierząt”, „Dzieci czytają w schroniskach”.
Dnia 06.02.2023 roku, Pan Tom Justyniarski, spotkał się z uczniami wszystkich klas edukacji wczesnoszkolnej i przeprowadził „Lekcję o miłości do zwierząt”.
Opowiadał o swoich przygodach, zainteresowaniach o fascynacji przyrodą.
Pokazał piękno przyjaźni z pieskami, kotkami i innymi zwierzątkami. Podzielił się wrażeniami dotyczącymi pisania książek (jest autorem takich wydawnictw jak: „Psia misja”, „Psie troski”, „Kocia mama”, „Tajemnice drzew”).
Organizatorki spotkania: Pani B. Ufnalska, Pani B. Machura zaproponowały uczniom także udział w konkursie plastycznym: ”Moi przyjaciele: pies i kot”.
Wpłynęło 67 pięknych prac, które eksponowano w czasie spotkania z pisarzem. Gość był zauroczony pieskami i kotkami - bohaterami ilustracji, rysunków, które przygotowały dzieci, posługując się w ich wykonaniu, różnymi technikami i środkami artystycznymi.
Spośród nich, Pan T. Justyniarski, jako przewodniczący komisji oceniającej wraz z Panią Dyrektor Martą Świderek, wybrał dzieła małych artystów - laureatów konkursu, którym wręczył nagrody i dyplomy.
Spotkanie z Panem Tomem Justyniarskim było dla uczniów i nauczycieli naszej szkoły wyróżnieniem, przeżyciem i przygodą.
Z akcji czytelniczej: „Wypożycz książkę na święta”.
W grudniu w bibliotece szkolnej została zorganizowana akcja czytelnicza: „Wypożycz książkę na święta”.
Uczniowie, którzy wypożyczyli w tym czasie książkę, otrzymali kartkę z życzeniami świątecznymi oraz słodką niespodziankę.
Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, łącznie wypożyczono na czas świąteczny 86 książek.
Spośród wypożyczających zostały wylosowane dwie nagrody główne w postaci książek. Otrzymali je: Nicola Nowak z klasy 2 a i Lena Cieślicka z 8 c.
Dziękujemy za udział i zachęcamy do wypożyczenia książek na ferie.
OGÓLNOPOLSKI KONKURS RETORYCZNY
Jako nauczyciele staramy się, by uczniowie naszej szkoły nieustająco poszerzali swoją wiedzę i umiejętności. Ważne jest, by rozwijali swoje pasje i mierzyli się z nowymi wyzwaniami.
W tym roku szkolnym pierwszy raz (z inicjatywy pani Agnieszki Podsiedlik-Szałas i pani Beaty Machury) przystąpiliśmy do OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU RETORYCZNEGO, ogłoszonego przez Lubelskiego Kuratora Oświaty. Jest to 2. edycja konkursu.
Do konkursu zgłosili się tylko uczniowie klas 8. Wynika to z pewnością z tego, że uczniowie musieli już posiadać rozległą wiedzę z zakresu retoryki. Musieli opanować szereg pojęć retorycznych, umieć wskazać je w tekście, określić ich funkcję. Udzielane odpowiedzi miały być jasne, precyzyjne, uporządkowane, odznaczające się wysoką kulturą językową. Punkty przyznawane były wtedy, jeśli uczeń zawarł odpowiedź w postaci zdania złożonego współrzędnie lub podrzędnego. Zadaniem uczestników konkursu było również napisanie dłuższej pracy.
Arkusz konkursowy był bardzo trudny. Naszym uczniom nie udało się przejść do kolejnego etapu. Najważniejsze jest, że mogli rozwinąć swoje umiejętności językowe i stylistyczne.
Wybieram czytanie zamiast na komputerze granie - projekt czytelniczy.
Uczniowie klas ósmych włączyli się w realizację zadań z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa poprzez przygotowanie, pod kierunkiem wychowawców, prac na temat promocji czytelnictwa.
Na godzinach wychowawczych koncentrowali się na wymyślaniu haseł (jedno z nich jest tytułem projektu), wierszyków, rymowanek promujących czytelnictwo, książkę, bibliotekę, które stały się elementami wykonanych przez nich plakatów.
Stosując różnorodne środki wyrazu plastycznego, przygotowali afisze, których ekspozycję można zobaczyć na holu szkoły.
Oprócz głównego celu - zachęcania do czytania i przekonania, ile wartości płynie z obcowania z książką - uczniowie doskonalili umiejętności pracy w grupie, co korzystnie wpłynęło na pogłębienie integracji zespołu.
ZAKŁADKI - KSIĄŻKOWE WSPOMNIENIA
Uczniowie klas drugich pod kierunkiem wychowawców brali udział w projekcie czytelniczym promującym książkę, bibliotekę, literaturę, popularyzującym czytanie jako formę spędzania wolnego czasu. Projekt skierowany był także na rozwijanie zdolności manualnych, plastycznych dzieci, ich wyobraźni twórczej.
Drugoklasiści po przeczytaniu wybranej przez siebie książki ze zbiorów szkolnej biblioteki lub własnych, wykonali z dużą pomysłowością, estetyką i oryginalnością, zaprojektowane przez siebie zakładki, nawiązujące do treści przeczytanych bajek, baśni, wierszyków, opowiadań. Każda zakładka informowała o tytule książki i jej twórcy.
Autorzy prac zastosowali różne techniki i środki artystyczne: pisaki, ołówek, farby, kredki, filc. wełnę, brokat, naklejki, modelinę…
Przepiękne zakładki zostały wyeksponowane na przewiązce szkoły. Zapraszamy do ich podziwiania.
Gratulujemy!
I miejsce dla Wiktorii Pycela w IX Wojewódzkim Konkursie Fotograficznym „Biblioteka w oczach czytelnika”
Wiktoria Pycela, uczennica klasy 8d, została laureatką IX Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego „Biblioteka w oczach czytelnika”, zorganizowanego przez Okręgową Sekcję Bibliotekarską ZNP w Katowicach. W kategorii: szkoły podstawowe, klasy 7-8, zdobyła I miejsce.
Jej fotografia „Dwa czytelnicze światy” otrzymała uznanie Jury. Komisja konkursowa bardzo wysoko oceniła wartość artystyczną zdjęcia, a także podkreśliła zgodność wymowy fotografii z regulaminowym tematem.
Uczennica przedstawiając szkolną bibliotekę zastosowała kontrast barw i połączyła je ze sobą, tworząc szczególną atmosferę, tajemniczości, jak i aurę teraźniejszości.
Okulary z kolorowym jednym szkłem, przez które zobaczyć można część czytelni i z drugim czarno - białym, obrazującym przestrzeń wypożyczalni, Wiktoria zamieściła w centralnej części zdjęcia.
To te „magiczne okulary” wskazują na księgozbiór biblioteczny z perspektywy dwóch czytelników mających różne preferencje i zainteresowania czytelnicze.
Są przesłaniem, o którym chciała opowiedzieć zdjęciem: książki, które czytamy kierują nas w stronę świata niezwykłego, nieznanego i wpisują się zarazem w naszą codzienność.
Wykazując się inwencją twórczą, pracowitością, chęcią uczestnictwa w konkursie i promocji naszej szkoły, czytelnictwa, w sposób oryginalny przedstawiła na wyróżnionej fotografii naszą szkolną bibliotekę.
Gratulujemy!
Spotkanie konkursowe przy poezji patriotycznej
Tegoroczny VI Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej wprowadził nas w obchody Narodowego Święta Niepodległości i był okazją do wychwalania poprzez poetyckie słowo historii, osiągnięć, miłości do kraju, piękna języka ojczystego, narodowej kultury, tradycji, a także do kultywowania i promowania wzorców osobowych i zachowania.
Konkurs odbył się dziewiątego listopada w bibliotece szkolnej. Wystąpiło w nim 26 uczniów, którzy zaprezentowali piękne patriotyczne utwory wierszowane, wykazując się recytatorskim talentem.
Jury pod przewodnictwem Pani Dyrektor Marty Świderek oceniało recytujących w kategorii klas IV -VIII i postanowiło wyróżnić następujących uczniów:
I miejsce - Zuzanna Dziura- V c,
II miejsce - Zuzanna Pikuła- V c,
III miejsce - Iga Obcarska,- VIII b,
wyróżnienie - Julia Paryż, Oliwia Siegmund, Julia Dudzińska, Kornelia Kumorek.
W kategorii klas I -III przyznano następujące miejsca:
I miejsce - Hanna Pokraczyńska- III a,
II miejsce - Oliwia Bąk- II c, Wojciech Gienis - II b
III miejsce - Maja Delikowska- III a, Hana Domagalik - I a,
Laureatów uhonorowano dyplomami i nagrodami, pozostałych uczestników konkursu dyplomami.
Gratulujemy wszystkim wykonawcom wspaniałych występów.
Moja pierwsza książka z biblioteki szkolnej - projekt czytelniczy.
Uczniowie klas: I a, I b i I c uczestniczyli w projekcie zainicjowanym przez bibliotekę szkolną, którego celem było rozwijanie zainteresowań czytelniczych, książką, biblioteką, zachęcenie do korzystania z wypożyczalni i czytelni, rozwijanie zdolności plastycznych oraz popularyzacja czytania jako formy spędzania wolnego czasu. Pierwszoklasiści brali udział w lekcji bibliotecznej. W końcowej części zajęć wypożyczyli wskazaną przez siebie książkę. Po jej przeczytaniu przygotowali ilustrację - wspomnienie z lektury. Powstały piękne rysunki wykonane różnymi technikami plastycznymi. Każdego autora pracy nagrodzono dyplomem i książką. Wystawę książkowych obrazów można oglądać na holu szkoły.
Gratulujemy pierwszoklasistom pierwszej czytelniczej przygody i zapraszamy ich do częstego korzystania ze zbiorów szkolnej biblioteki.
II SZKOLNY KONKURS PIĘKNEGO PISANIA „O DYREKTORSKIE PIÓRO”
W II Szkolnym Konkursie Pięknego Pisania „O Dyrektorskie Pióro” przypomniano słowa „Roty” autorstwa Marii Konopnickiej - Patronki Roku 2022. Maria Konopnicka wpisuje się również w tegoroczne obchody 120- lecia powstania Szkoły Podstawowej nr 2, gdyż placówka nosi jej imię. Chętni uczniowie z klas 6 - 8 podjęli się realizacji konkursowego zadania: przepisania słów „Roty”. W sposób doskonały, pięknym charakterem pisma, estetycznie, celująco pod względem poprawności gramatycznej i ortograficznej uczynili to Laureaci, wyłonieni przez Komisję konkursową:
I miejsce- Maja Grzebinoga, klasa 8 c
II miejsce - Emilia Chabińska - klasa 8b, Alex Woźniak - klasa 8 c
III miejsce - Igor Siwek, klasa 6 b
Zwyciężczyni konkursu, z rąk Dyrektora Szkoły - Pani Marty Świderek, otrzymała główną nagrodę, zestaw: pióro i długopis oraz publikację książkową, pozostali laureaci nagrodzeni zostali wydawnictwami albumowymi. Wszystkim uczestnikom Pani Dyrektor wręczyła dyplomy.
Prace uczniów można oglądać na przewiązce szkolnej.
Gratulujemy!
Twórczość Marii Konopnickiej na XIII urodziny szkolnego konkursu „Pięknie czytam”.
Dnia 28.10.2022 roku w Bibliotece szkolnej SP 2 odbył się XIII szkolny konkurs „Pięknie czytam”, który postanowiono włączyć w projekt czytelniczy: „Twórczość Marii Konopnickiej patronki Szkoły Podstawowej nr 2 w Czeladzi w rocznicę 120 - lecia powstania placówki”.
Zorganizowane wydarzenie czytelnicze miało na celu uhonorować literaturę M. Konopnickiej, podkreślić fakt ustanowienia roku 2022 Rokiem Marii Konopnickiej, przypomnieć patronkę naszej szkoły, którą jest pisarka, promować czytelnictwo, zdolności czytelnicze uczniów, zainteresować książką ze zbiorów szkolnej biblioteki.
Werdyktem Jury pod przewodnictwem Pani Wicedyrektor Agnieszki Szkutnik, w rywalizacji o miano najpiękniej czytającej/czytającego, zwycięzcami zostali:
I miejsce - Nadia Madetko, klasa 4 b
II miejsce - Bartosz Mucha, klasa 4 c
III miejsce - Aleksandra Buczyńska - klasa 4a, Malwina Czajkowska - klasa 4 c.
Laureatów nagrodzono dyplomami i książkami, pozostałych: Milenę Tutak z 4 c, Marcela Kopcia z 4 b, Jakuba Kołodzieja z 4 b, Malwinę Majewską, wyróżnieniami.
Uczestnicy konkursu wykazali się pracowitością, obowiązkowością i starannością w przygotowaniu wystąpień, zdolnościami aktorskimi w interpretacji czytanego tekstu.
Dopełnieniem spotkania była konferansjerka, z dużą elegancją prowadziły konkurs Daria Pycela i Wiktoria Pycela - uczennice klasy 8 d.
Gratulujemy!
IGOR SIWEK- WYRÓŻNIONY w XIV Wojewódzkim Konkursie Poetyckim "Pamięci Haliny Poświatowskiej"
W tym roku szkolnym nauczyciel bibliotekarz Beata Machura zaproponowała uczniom zabawę słowem -zredagowanie wyjątkowego wiersza, napisanie utworu poetyckiego poświęconego życiu i twórczości Haliny Poświatowskiej lub utworu inspirowanego Jej twórczością.
Tematyka wiersza została ujęta regulaminie XIV Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego "Pamięci Haliny Poświatowskiej".
Prace konkursowe przygotowali uczniowie: Igor Siwek z klasy 6 b i Alex Woźniak z 8 c.
Wiersz Igora Siwka pt. „Tam skąd przychodzi cisza” otrzymał uznanie Jury- wyróżnienie w konkursie.
W jego twórczości doceniono oryginalność ujęcia tematu, wyraz artystyczny, poprawność językową, nowatorstwo poetyckie.
Wybór tekstu poetyckiego Igora został wskazany przez Komisję konkursową spośród nadesłanych na konkurs 36 utworów z 19 szkół.
Gratulujemy!
„Bohaterowie wierszy Marii Konopnickiej”
- wyniki konkursu zorganizowanego dla uczniów klas I -III przez Bibliotekę szkolną SP2. Uczestnicy przedsięwzięcia czytelniczo - plastycznego wykonali bardzo piękne i ciekawe ilustracje, w których postacią pierwszoplanową jest bohater wybranego wiersza Marii Konopnickiej.
Laureatami konkursu zostali:
I miejsce - Lena Dej II c, Oliwia Bąk II c;
II miejsce - Igor Woźniak II b, Julia Chabińska I a;
III miejsce - Maja Gładysz I c, Kamil Jachimczyk I a.
Wyróżnienia otrzymali: Victoria Otręba II c, Laura Sojska I c, Nel Ciszek I a, Lena Kubinek I a, Julia Józwik I a, Szymon Dziwak I a, Michał Tarka I a, Karol Nawrot I a, Hana Domagalik I a, Julia Fałek I a, Maja Matyja I c, Natalia Moskwiak I a, Nadia Radosiewicz II a. Uroczystość wręczenia nagród i dyplomów miała miejsce w dniu 25.10.2022 roku w szkolnej bibliotece z udziałem Pani Dyrektor. Mieniące się pięknymi barwami rysunki wystawiono na holu szkoły. Można je oglądać i podziwiać talent plastyczny autorów konkursowych prac. Gratulujemy uczniom czytelniczo - plastycznej przygody.
Wzbogacamy księgozbiór, promujemy czytelnictwo - Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w SP2
Biblioteka szkolna Szkoły Podstawowej nr 2 uzyskała po raz kolejny wsparcie finansowe z „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” - Priorytet 3, w kwocie 4500.00 PLN, w tym 900.00 PLN wkład własny, na zakup książek, wyposażenia do biblioteki, realizację działań promujących czytelnictwo. Program skierowany jest przede wszystkim na wzmocnienie zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów.
W październiku zakupiliśmy 109 woluminów, 3 audiobooki, 23 piękne wydawnictwa albumowe - nagrody dla uczestników konkursów i wydarzeń czytelniczych.
Dokonaliśmy także zakupu mobilnej, dwustronnej tablicy korkowej, która posłuży do promocji naszej biblioteki i czytelnictwa: literatury, prac konkursowych uczniów, ich pasji.
Wybór tytułów został ustalony zgodnie z potrzebami biblioteki, sugestiami i propozycjami literatury podanej przez uczniów, rodziców i nauczycieli, recenzjami nowości wydawniczych dostępnymi na portalach edukacyjnych. Jesteśmy pewni, że tak atrakcyjny księgozbiór pozwoli uczniom miło spędzić czas, pomoże w nauce, dostarczy wielu wrażeń, rozbudzi zainteresowania, dyskusje na temat przeczytanej literatury, da możliwość uczestniczenia w interesujących zajęciach i projektach edukacyjnych, zapoczątkuje nowe, ciekawe spotkania, działania na rzecz promowania czytelnictwa.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w SP 2
Biblioteka szkolna po raz trzeci zorganizowała 29 września wspólne czytanie z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, ogłoszonego przez Polską Izbę Książki w 2001 roku. Nauczyciele czytali uczniom na lekcjach fragmenty wybranej przez siebie książki ze zbiorów własnych lub z księgozbioru biblioteki szkolnej. Uczniowie klas starszych także podjęli wyzwanie czytelnicze, prezentując swoim koleżankom i kolegom ulubioną literaturę. Akcja głośnego czytania była świetnym, szkolnym wydarzeniem promującym czytelnictwo.
„Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”
Nasza szkoła przystąpiła do realizacji „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. Głównym celem podjętych działań jest podniesienie poziomu aktywności czytelniczej uczniów naszej szkoły oraz rozbudzanie zainteresowań czytelniczych.
List do Rodziców: „Dlaczego warto czytać”
PASJE NASZYCH UCZNIÓW
- oryginalne rysunki Klaudii Bystrowskiej
W roku szkolnym 2022/23 w planach pracy biblioteki szkolnej ujęty został projekt: PASJE NASZYCH UCZNIÓW, zainicjowany w ubiegłym roku szkolnym. Jego głównym celem jest pokazanie i podkreślenie działań kierowanych na wszechstronny rozwój uczniów, promocja ich twórczości i osiągnięć na terenie szkoły i w środowisku lokalnym. W holu głównym szkoły możemy obejrzeć wystawę wyjątkowych prac plastycznych uczennicy klasy VIII c Klaudii Bystrowskiej.
Świat namalowany przez Klaudię na oryginalnym formacie papieru (13cm x 21cm, 14,5 cm x 21cm ), skierowany jest w stronę bajki, baśni, fantastyki. Mieszają się w nim postaci subtelne, miłe w swym zewnętrznym wyglądzie, jak i „inne”, wywołujące u odbiorcy trwogę. Kontrast tematyczny rysunków wzbudza zainteresowanie, zwłaszcza, że Klaudia maluje je z niezwykłą precyzją. Rysunki charakteryzuje nie tylko tematyka, ale również bogata kolorystyka. Klaudia szkicuje swoje rysunki, następnie koloruje. Posługuje się wyłącznie markerami. Inspiracją do tworzenia prac plastycznych stał się dla niej serwis społecznościowy z materiałami wizualnymi. Rysowanie sprawia uczennicy wiele przyjemności. Wszystkie prace malowała „do szuflady”. Odważyła się jednak na ich pokaz i promocję.
Gratulujemy Klaudii oryginalnego dorobku plastycznego, życzymy satysfakcji z kreślenia obrazów, sukcesów, zachęcamy do pracy nad sobą, służymy pomocą, wiedzą, współpracą.
Rok szkolny 2021/2022
Pochwal się, co czytasz!
Biblioteka szkolna przygotowała ofertę akcji czytelniczej dla Naszych Uczniów pod hasłem „Pochwal się, co czytasz!” z okazji MIĘDZYNARODOWEGO DNIA KSIĄŻKI DLA DZIECI.
Wokół magicznego drzewa
Miłośniczki literatury Andrzeja Maleszki, uczennice klasy VI d: Natalia Szuwała, Daria Pycela i Wiktoria Pycela, brały udział w eliminacjach szkolnych IV Regionalnego Konkursu Czytelniczego „Wokół Magicznego Drzewa’.
Organizatorem konkursu na terenie naszej placówki była biblioteka szkolna.
Biblioteczne Walentynki
KONKURS dla Uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 „Legendy czeladzkie w obrazach”
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KUBUSIA PUCHATKA
Święto Kubusia Puchatka zostało ustanowione na pamiątkę urodzin jego twórcy - Alana Alexandra Milne’a.
Autor uwielbianego przez miliony, sympatycznego Kubusia Puchatka urodził się w Londynie, 18 stycznia 1882 roku.
Szkolny Konkurs Recytacji Poezji Patriotycznej
Po raz czwarty zatrzymaliśmy się na słowach utworów wierszowanych literatury pięknej o tematyce patriotycznej organizując dnia 23 listopada 2020 roku Szkolny Konkurs Recytacji Poezji Patriotycznej.
Konkurs fotograficzny rozstrzygnięty
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
5 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.
Biblioteka szkolna - organizator święta, przygotowała dla uczniów klas I -III zagadki, quizy, wystawę bajek i baśni z bogatego księgozbioru literatury dziecięcej i zaprosiła do ich wypożyczenia.
W tym dniu uczniowie klas pierwszych kolorowali bajkowych bohaterów. Drugoklasiści wykonywali prace plastyczne- rysowali swoją ulubioną postać z bajek lub baśni.
Krzyżówka
Konkurs Fotograficzny
Zapraszamy Naszych Uczniów do udziału w konkursie fotograficznym:
Lubię książki!/ Czytam w domu!/
Z KSIĄŻKĄ MI DO TWARZY!
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Szanowni Czytelnicy!
Biblioteka Szkolna SP2 zaprasza do świętowania z okazji Października - Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.
W 1999 roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego
ustanowiło Święto Bibliotek Szkolnych, które trwa przez cały październik.
Biblioteki szkolne w tym czasie organizują wiele wydarzeń i świętują z czytelnikami.
Nasza biblioteka przygotowała dla Was wiele atrakcji
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w Szkole Podstawowej nr 2 w Czeladzi.
29 września 2020 roku książka była wszechobecna w naszej szkole.
Biblioteka szkolna zaprosiła Grono Pedagogiczne do udziału w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania i przeczytania uczniom na swojej lekcji fragmentu wybranej przez siebie książki ze zbiorów własnych lub ze szkolnej biblioteki.
Starannie dobrane, przygotowane i przeczytane fragmenty bajek, baśni, opowiadań, przez tych nauczycieli, którzy włączyli się w akcję, zaciekawiły słuchaczy - uczniów poszczególnych klas.
Wśród czytanej na głos literatury pięknej wybrano także poezję dziecięcą.
Akcja była wspaniałą okazją, by zachęcić dzieci do czytania i zareklamować książki ze zbiorów szkolnej biblioteki.
Mamy nadzieję, że Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania stanie się tradycją w naszej szkole.